Communicatie Toekomst De relatie burger-bestuurder is in de ogen van Ria Geluk aan een flinke opknapbeurt toe. Een gemeentebe stuur zou zich meer daadwerkelijk moeten inspannen om de burger te bereiken. "Alleen al die ambtenarentaal"ver zucht ze, "wanneer schrijft er eens iemand een bestemmingsplan, dat voor iedere burger te begrijpen is? Dat is toch een kwestie van communicatie? Daar schort het vooral aan. De burgers hebben naar mijn idee maar minimale informatie gekregen over de herinde ling. Ik heb nog nooit een fatsoenlijke uitleg gelezen of gekregen over de opbouw van de organisatie van de nieuwe gemeente. Om maar eens iets te noemen. Dat werkt natuurlijk niet erg stimulerend wat de opkomst bij de verkiezingen betreft. Dat hebben we duidelijk gemerkt. Dat kan allemaal veel beter. Dan de gemeentelijke com missie- en raadsvergaderingen. Die zijn soms op onmogelijke tijdstippen en voor de burger nauwelijks te volgen. Agenda, inspraakmogelijkheden, tijden en vegaderruimtes moeten meer aan de burger worden aangepast. Bestuurders moeten ook vooral kontakt blijven houden met de burgers. Noem het maar "feed-back". Ter plekke gaan horen dus, wat er van bepaalde zaken terecht is gekomen en hoe het beter had gekund. Bestuurders kunnen in mijn ogen alleen beslissingen nemen over zaken die ze echt kennen. Als er moet worden beslist over iets uit de horeca bijvoorbeeld, moet een bestuurder daar ook zelf zijn geweest. Zo'n houding schept vertrouwen bij de burgers en laat zien dat een bestuurder z'n verantwoordelijkheden kent. Dat is volgens mij een goeie manier om de burger meer te betrekken bij over heidszaken, die uiteindelijk ook die bur ger zelf aangaan." Aanspreekpunt zijn voor de mensen, die je hebben gekozen. Dat is wat Ria Geluk voor ogen heeft als goed bestuurder. De toekomst zal uitwijzen, of ze haar ideeën in de praktijk heeft kunnen bren gen en wat het effect daarvan zal zijn. Hoe ziet de gemeente Schouwen-Dui- veland er uit over vijf jaar? "Als een goed draaiende gemeente", zegt ze optimistisch, "met een op elkaar afgestemd sportbeleid, goede theater voorzieningen en ruimte voor podium kunsten. Ook is er dan een beter even wicht in de economische sectoren. Het zou dan b.v. zo kunnen zijn dat er meer vracht wordt verhandeld in de haven van Bruinisse dan in die van Zierikzee. Met ons groen zijn we voorzichtig. Gro te uitbreidingen kunnen niet meer. Wel zou ik er naar streven natuurgebieden onder voorwaarden meer open te stellen voor publiek, zodat ook meer mensen er van kunnen genieten. Een mooie kano route zie ik over vijfjaar ook wel gereali seerd. Toeristen blijven van harte wel kom, maar de leefbaarheid in de kernen staat toch bovenaan. Het lijkt me ook goed om hier in Zeeland een permanen te expositie te hebben over de water snoodramp van 1953. Dat zou heel goed kunnen hierop Schouwen-Duive- land. Verder zou ik het Landbouwmuse um in Dreischor uitbreiden en natuurlijk als gemeente zorgen voor een goed overdekt zwembad. Overdekt recreëren is toch iets van de toekomst, dus waar om niet één centrale overdekte plek met een breed scala aan kleinschalige voor zieningen. Natuurlijk gaan we ook zor gen voor veel gezellige terrassen en leu ke evenementen voor iedereen. Dat zie ik helemaal zitten. En ik? Ik werk gewoon lekker door. Ik heb genoeg energie. Zo nu en dan er even uit. Een leuke reis naar één van m'n 40 kontaktadressen over de hele wereld of gewoon op en neer naar Zwolle om de mensen daar weer even te zien. Dat laadt me ook op. En als het even kan misschien een keer tijd om al de boeken, schilderijen en persoonlijke herinneringen van m'n ouders eens uit te zoeken en te sorteren. Dat ligt nou al jaren opgeslagen in een schuur. Ik kom er maar steeds niet aan toe." Wie (of wat, welk gedachtengoed) heeft je in je leven het meest geïnspi reerd? Weet ik niet. Vroeger heb ik veel boeken over het existentialisme gelezen, maar daar ben ik nu niet meer zoveel mee bezig. Ik ben vooral een praktisch mens. Wie heeft de meeste invloed op je gehad en waarom? Ik zou niet weten wie. Mijn moeder heeft veel indruk op me gemaakt, maar dat is wat anders. Waar ben je het meest trots op in wat je hebt bereikt? Hm... Daar hou ik me eerlijk gezegd niet mee bezig. Ik heb het te druk met leven. Wat zou je graag een keertje overdoen? Mijn hele leven, want ik leef graag. Wat is vooor jou de essentie van je leven? Tja.... dat ik er ben, eigenlijk. Dat ik m'n leven bewust meemaak. Dat ik gezond ben. De wereld mag zien. Alles wat op m;n weg komt. Begrip kun nen opbrengen, verzorgen daar waar dat nodig is. En genieten. Dat zeker ook. Zeeuws Tijdschrift 25

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 27