Pensioenmigranten in Zeeland R. van Bremen Onder pensioenmigranten wordt in dit artikel verstaan ouderen, die meestal antici perend op hun komend pensioen, verhuizen naar een andere woonplaats -in Zee land- waar ze ook na hun pensioen willen blijven wonen. Het gaat om ouderen in de leeftijd van 50t/m 64 jaar. Deze ouderen komen van buiten de provincie en beschik ken in de regel over een hoger inkomen. In dit artikel zijn een aantal groepen pen sioenmigranten onderscheiden waarbij tevens aandacht is besteed aan het provinci aal beleid. Inleiding Zeeland is de provincie met de meeste zonne-uren in Nederland en beschikt over veel (kust)water met de bijbeho rende recreatiegebieden (strand, duin en meren). Niet voor niets wordt Zeeland als toeristisch produkt aangeprezen met "Zeeland Vakantieland". Bovendien is de provincie gelegen binnen niet al te grote afstand van grote bevolkingscon centraties zowel binnen Nederland (de Randstad en de Brabantse stedenrij) als daarbuiten (Gent/Brugge, Antwerpen in België en op grotere afstand Duitsland). Deze beide faktoren, een aantrekkelijke woon/recreatieomgeving op betrekkelijk korte afstand van grote bevolkingscon centraties, maakt Zeeland bekend -en daarmee tevens bemind- bij grote groe pen vakantiegangers (die tevens de potentiële migranten vormen). In de grote bevolkingsconcentraties bevinden zich tevens de hogere voort gezette opleidingen (HBO- en universi taire instellingen). Dit is de reden dat veel jongeren Zeeland verlaten. Oude ren daarentegen vestigen zich per saldo in Zeeland (figuur 1). Over een langere periode bezien is er sprake van een sta biele vestiging onder de 50 t/m 64 jari gen (tussen de twee- en de vierhonderd jaarlijks). Van vestiging onder gepensio neerden (65-plussers) is er -per saldo nagenoeg geen sprake. Veel ouderen die in Zeeland komen wonen blijken zo te anticiperen op hun komend pensioen. Eenderde van de vestigers komt uit Zuid-Holland, eenderde uit West-Bra bant en eenderde uit overig Nederland. Een deel van deze vestigers is te be- Afscheid van de gemeente Brouwershaven in de St. Nicolaaskerk, 26 november 1996. Foto: Pieter Honhoff. 26 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 28