Eerste groep Tweede groep Derde groep Vierde groep Het provinciaal beleid schouwen als retour-migrant: zij hebben op jongere leeftijd Zeeland verlaten (en komen op latere leeftijd terug). Niet alle retourmigranten zijn tevens pensioenmi granten. Een deel van de Zeeuwse jon geren komt terug zodra zij in Zeeland een baan gevonden hebben. Een groep pensioenmigranten vestigt zich op Schouwen-Duiveland. Vier van de zes gemeenten op Schouwen-Duive land blijken in trek bij -vermogende- ouderen die afkomstig zijn uit de -zuid vleugel van- De Randstad. De gemeen te Westerschouwen met bekende plaat sen als Haamstede en Renesse neemt daarbij een unieke plaats in, zowel bin nen Zeeland als binnen Nederland. Wes terschouwen is een van de meest ver grijsde gemeenten in Zeeland met zéér welgestelde ouderen, die nagenoeg al len afkomstig zijn van buiten Zeeland. Deze situatie is de laatste twintig jaar nauwelijks veranderd. Twintig jaar gele den was Westerschouwen al in trek en dat is nu nog steeds het geval. Een tweede groep pensioenmigranten vestigt zich op Noord-Beveland aan de rand van het Veerse Meer. Zij bezitten vaak eerst een tweede woning hetzij een bungalow op een van de grotere recreatiekomklexen*1, hetzij een tweede huis in een dorpskern. Na verloop van tijd laten ze zich in het bevolkingsregis ter inschrijven en maken de overstap van recreatief naar permanent wonen. Het gaat hierbij vnl. om ouderen afkom stig van buiten Zeeland. Een klein gedeelte is afkomstig uit het buitenland (Duitsland). Dit sluit aan bij de recente aanwijzing dat er onder buitenlandse migranten afkomstig uit België (die zich richten op Zeeuwsch-Vlaanderen) en Duitsland (die zich richten op platteland van Walcheren) er verhoudingsgewijs veel 50-plussers bevinden2. Bij de ont wikkeling van nieuwe recreatieprojekten (in o.a. Breskens en Hoofdplaat) wordt uitdrukkelijk rekening gehouden met 'het buitenland' (België en Duitsland) bij het werven van nieuwe eigenaren. Een derde groep pensioenmigranten richt zich op de gemeente Tholen (op 1 januari 1995 samengegaan met St. Phi- lipsland). Deze pensioenmigranten ves tigen zich niet zozeer vanwege een 'uniek woon/recreatiemilieu'. Er is eer der sprake van de sterke relatie met het woningmarktgebied van West-Brabant. Naast een funktie als overloopgebied voor de West-Brabantse gemeenten Roosendaal/Bergen op Zoom weet Tho len ook ouderen 'te werven' uit de Randstad. Een vierde groep pensioenmigranten komt af op unieke woningbouwprojek- ten in Zeeland. Daarbij hoeven ouderen niet per definitie te fungeren als specifie ke doelgroep. Zo is het woningbouw- projekt 'Het Goese Meer' geenszins spe cifiek gericht op ouderen, terwijl onge veer eenvijfde van de migranten valt in de onderscheiden leeftijdscategorie. Iets minder dan de helft is afkomstig van buiten Zeeland. Duurdere appartementenkomplexen die gelegen zijn op toplokaties (o.a. 'De Maisbaai' in Middelburg en Résidence Backert in Vlissingen) hebben een aantrekkingskracht voor -welgestelde- ouderen.3 Hoewel het merendeel door stroomt binnen de eigen gemeente en regio is tevens een deel afkomstig van buiten Zeeland (eenvijfde deel tot een kwart). Naast 'toplokaties' binnen de grotere plaatsen zijn er daarnaast 'mooie ker nen' in Zeeland te onderscheiden4 (o.a. Renesse en Haamstede). Deze 'mooie kernen' zijn door hun ligging in een aan trekkelijke omgeving in trek bij mensen met een sterke inkomenspositie in een latere levensfase. Deze kernen komen vnl. voor aan de kust en dan met name op Walcheren (Veere, Domburg). Deze kernen worden geselekteerd op basis van hun specifieke woonmilieukwalitei- ten voor ouderen en zijn zowel in trek onder ouderen afkomstig van binnen als van buiten Zeeland. Deze kernen ken nen een continue autonome groei. De provincie stelt zich terughoudend op als het gaat om vestiging vanuit de Randstad op Schouwen-Duiveland. Schouwen-Duiveland maakt onderdeel uit van de centrale open ruimte waar een restriktief beleid geldt. Voor zover er strukturele vestigingsoverschotten in Schouwen-Duiveland optreden moeten ze in beginsel opgevangen worden in de Binnenlandse migratie Zeeland 1980-1993 X N N. 1 50 t/m 64 jaar 65 en ouder jaar 25 t/m 49 jaar 0 t/m 14 jaar 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 Zeeuws Tijdschrift 27

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 29