als op alle delen van het eiland- ontzag gelijk veel gebouwd in een luxueuze trant. Een verschijnsel dat overigens bin nen geheel Nederland optreedt. Nog altijd gaat dat grootscheepse bouwen door. Momenteel bijvoorbeeld in de ooit zo ruige duinstreek oostelijk van Renesse. Overal hangt een atmosfeer van grote, zelfs van te grote, champagnewelvaart, van een duurte waarin voor een gewone Nederlandse schrijver geen plaats meer is. Helaas. Mijn huidige leven stelt mij niet voor een keus dienaangaande, maar wanneer ik ooit gedwongen zou zijn terug te keren naar Nederland, zou ik mij het liefst wil len vestigen op Schouwen. Want en enkele opzichten is het huidige Schou wen- lees:Haamstede- aantrekkelijker dan het altijd was. Het ooit ietwat kleumerige en bekrom pen dorp is tot wasdom gekomen met een goedgevulde middenstand binnen een knus en overzichtelijk leefklimaat. Maar dat is het voornaamste niet. Het voornaamste is wat ik zou willen noe men: de Romantiek van Het Ruisende Groen, leder jaar dat ik er terugkom ver baas ik mij over de weelderige groei van de bomen overal. Voor jonge mensen die na 1970 zijn geboren, is al dat groen een gewone zaak. Voor mij zijn vooral de bomen legendarisch. Ze doen mij ieder jaar opnieuw denken aan die boerenman op de salonboot eind 1953, toen Schou wen een verschrikkelijk moeras was, en de Schouwse duinstrook een haast bij bels, droog, maar bar ontsnappingsge- bied. Een naakt stuk land voor het naak te leven. Het huisje op de Acacialaan staat er- in dezelfde kleuren- nog precies zoals wij er gingen wonen midden jaren vijftig. Het existeert daar nog in alle eenvoud, als een monumentje van tevredener tijden. Er is niks aan vertimmerd, niks aan bijge bouwd. Ik ben een persoon van hetTer- stondse Heimwee. Precies dit moment is het mooiste ogenblik van mijn leven. Dat is zo omdat ik het wil. Iedere keer als ik in het voormalige Oos tenrijkse Dorp langs dat houten huisje rij, voel ik spijt dat ik het niet heb aangehou den als mijn Tweede Huis. Het is niet mooier geworden door zoiets onbewijs baars als de waarheid van het heimwee. Het is in alle werkelijkheid mooier gewor den door de hoge bomen. Door het betaalbare, reële ruisen van ooit betaal bare bomen vermengd met het ruisen van de nogal altijd betaalbare branding. Schouwen is de Ruistuin van Zeeland. Laten we allemaal petten en hoeden afnemen voor de boerenman die met zijn bomenplan kwam, toen wij op een salon boot de glaasjes hieven en uitkeken op een treurige, hopeloze baaierd die droge grond moest worden. Droge voeten hebben, dat was toen al heel wat. Nooit meer vergeten, nooit meer. De Nieuwe Kerk in Zierikzee. Foto: Pieter Honhoff. Zeeuws Tijdschrift 31

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 33