Cor Heijkoop 1945.' Na de verkennende inventarisa tie volgde het Monumenten Selectie Project (MSP), dat nu nog loopt. Middelburg heeft aardig wat jongere monumenten: 'Waardevolle herenhui zen met zeer fraaie details, maar ook sociale woningbouw uit de tweede helft van de vorige eeuw. Woonwijken uit de jaren twintig. En uiteraard de wederopbouwpanden uit de periode na 1940.' Een beetje vreemd is het eerste - inlei dende - hoofdstuk: 'Het ontstaan van Walcheren', dat uitgebreid in gaat op de vroege geschiedenis van het eiland - compleet met een bodemkaart - waar na eeuwen worden overgeslagen en wordt vervolgd met 'Belangrijke ontwikkelingen in de negentiende en twintigste eeuw', daarna door 'Middel burg en omgeving tot 1850' en dan 'Stedebouwkundige veranderingen'. Het is net, alsof er een hoofdstuk ver geten is. Daarna volgt de inventarisatie zelf, per categorie en zien we villa's, herenhuizen, woningbouwprojecten, winkels, scholen, kerkelijke gebouwen en zoveel meer afgebeeld, met een kor te beschrijving. De inventarisatie van de jonge monumenten levert zo naar het publiek een duidelijke bijdrage aan de monumentengeschiedenis van Middel burg en daardoor van de hele provincie. Wie geboeid is door de scheepvaart in Zeeland, kon dit najaar zijn boeken plank verrijken met twee boeken. Aller eerst 'Sleepvaart en berging om de Zuid' (Den Boer-De Ruiter, zonder isbn, 49,50), 'een verzameling van vijftig min of meer op zichzelf staande, docu mentaire verhalen over bergen, slepen, redden, loodswezen, koopvaardij, de loorlog ter zee enz.' 'om de Zuid' (het Westerscheldegebied en de Vlaamse banken) van Cor Heijkoop. Een kloek boek, vol prachtige foto's en verhalen die lekker lezen. Vervolgens 'Scheepswerven in Zeeland, een onderzoek naar de geschiedenis en relicten van Zeeuwse scheepswerven' (De Koperen Tuin, 9072138643, 39,90) van A.F. Franken, dat meer inventariserend is, een nieuwe uitgave van de Werkgroep Industriële Archeolo gie Zeeland. Wellicht dat het nu voor iemand een uidaging is, de mannen die op de scheepswerven werkten zelf aan het woord te laten. Bij laatstgenoemde uitgeverij, De Kope ren Tuin in Goes, verschenen tevens 'Nisse, dorp aan de Zwake' 39,90) van Jan de Ruiter - een nieuwe uitgave in de dorpenreeks van de gemeente Borsele - en 'Heinkenszand, voltooid verleden' 39,90) van 90-jarige Marien Mallekoote, die aan de hand van foto's vertelt over zijn dorp in vroe ger tijd. Zeeuws Tijdschrift 33

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 35