Redactioneel Dorpen Dialectiek Polderwind Champagnewelvaart Paul van der Velde De laatste aflevering van deze zesen veertigste jaargang is gewijd aan Schou- wen-Duiveland. Aanleiding voor dit nummer is de samenvoeging van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland tot één gemeente van 32.000 inwoners. Het is een fascinerende gedachte dat na een proces van eeuwen de gemeentegrens samenvalt met die van het eiland. Het is een fenomeen dat door een gedeelte van de inwoners met gemengde gevoe lens zal worden begroet terwijl andere eilandbewoners het juist als een histori sche kans zullen zien. Pieter Honhoff die dé fotograaf van Schouwen-Duiveland genoemd kan worden, leverde vrijwel al het beeldmateriaal voor dit nummer dat te beschouwen is als een fotografisch essay over Schouwen-Duiveland. Zijn foto's verbinden de artikelen tot een krachtig beeld van het eiland waarvan de omtrek als een concrete wolk in het collectieve geheugen ronddrijft. Karen Kroese bracht tijdens een reis van twee dagen over het eiland heden, ver leden en toekomst met elkaar in gesprek. Ze laat indrukken van het eiland overlo pen in commentaren van inwoners en vice versa die een indruk geven van de verscheidenheid van het eiland en zijn bewoners. Hans Binneveld, hoogleraar maatschappijgeschiedenis van beleid en bestuur aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam, nestelde zich twee jaar gele den in de Kop van Schouwen-Duiveland. In zijn overdenkingen 'Mijn Dorp 1' en 'Mijn Dorp 2' probeert hij zich met zijn nieuwe omgeving te verstaan. Hij schreef ze enige tijd voor de samenvoe ging toen de strijd om het behoud van de onafhankelijkheid van de gemeenten nog in volle gang was. Hij schrijft ironise rend: "Opgaan in een grotere bestuurlij ke eenheid zal neerkomen op cultuur- moord. De bereidheid offers te brengen tot behoud van de zelfstandigheid is groot. We zullen onze strijd voortzetten tot het laatste duin is afgegegraven en de duizendste camping kan worden ge opend." Peter van Houte interviewde vertegen woordigers uit diverse lagen van de Schouwen-Duivelandse bevolking. De streekarchivaris H. Uil juicht niet over de herindeling omdat volgens hem de afstand tussen bestuur en burgerij groter wordt. De hoofdredacteur van de Zierik- zeesche Nieuwsbode, A.H.M. van den Nouweland, daarentegen is van meet af aan voorstander geweest van de herin deling omdat volgens hem daardoor de stootkracht van het eiland als geheel ver groot zal worden. Voor weer anderen lijkt het toch wel historische verschijnsel merkwaardig genoeg weinig te beteke nen. Dirk Haanman laat de herindeling links liggen. In zijn column gaat hij in op de discussie in de Zeeuwse samenleving over het gebruik van dialect als commu nicatiemiddel bij het openbaar bestuur. Een verklaard voorstander is de Commis saris van de Koningin, W. T. van Gelder. De nieuwe burgemeester van de gemeente Schouwen-Duiveland denkt er wellicht anders over. Terwijl gemeenten worden samengevoegd met als voor naamste argument dat het een beter bestuur mogelijk maakt, is de kans groot dat dit bewierookte voordeel opgaat in een Babylonische spraakverwarring. Voor de dichter Ed Leeflang die al ge ruime tijd in Amsterdam woonachtig is maar lang geleden twaalf jaar leraar Nederlands aan de rijksscholengemeen schap in Zierikzee was, heeft Schouwen- Duiveland nog niets aan zeggingskracht ingeboet. Voor hem is het een talige ruimte die nog dikwijls in zijn poëzie doorklinkt of zoals het op het einde van zijn gedicht 'Allerzielen' heet: "Roep dan, de polderwind vertaalt je." Gerdi Preger spreekt in de derde afleve ring van de serie Spraakmakende Zeeuwse Vrouwen met het Schouwen- Duivelandse fenomeen Ria Geluk. Ze is kroegbazin, boerin, kruidenier en lid van Provinciale Staten. Die laatste functie zou ze graag opgeven voor die van lid van de nieuwe gemeenteraad. Ze heeft een duidelijke mening over het functio neren van het bestuur: "Ik vind dat bestuurders over het algemeen strikter zouden moeten zijn wat hun werk be treft. Je kunt niet alles met alles combi neren. Je moet oppassen voor belangen verstrengeling." Ze pleit tevens voor klantvriendelijke openingstijden van het gemeentehuis. Het ambtelijk apparaat moet zich volgens Geluk aan de burgers aanpassen en niet andersom. R. van Bremen, ambtenaar van de pro vincie, onderscheidt in zijn bijdrage vier vestigingsplaatsen van pensioenmigran ten die in Zeeland komen wonen: Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland, Tholen en speciale woonprojecten. Daarvan heeft Schouwen-Duiveland de meeste aantrekkingskracht vooral op vermogende senioren uit de Randstad. Haamstede en Renesse zijn absolute top pers en beginnen te lijken op het Dom burg van het vorige fin de siècle. Max Dendermonde beleeft in zijn ver haal 'Schouwen, de ruistuin van Zeeland' een pijnlijke confrontatie. Bij een recent bezoek ontdekte hij dat het eiland van zijn herinnering waar hij nog voor de invasie van de welgestelden geruime tijd woonde, niet meer bestaat: "Overal hangt een atmosfeer van grote, zelfs van te grote, champagnewelvaart, van een duurte waarin voor een gewone Neder landse schrijver geen plaats meer is." Gelukkig voor Dendermonde staat zijn huisje dat ooit geschonken werd door de Oostenrijkse regering na de waters noodramp er nog ongeschonden en in alle eenvoud bij. Daarom kan de 'Ter- stondse Heimwee' van de 'arme schrij ver' er zich nog steeds aan hechten. Dit nummer wordt zoals gebruikelijk afgesloten door de Signalementen en de Culturele Berichten. Zoals de lezer zal opmerken bevat dit nummer tevens de inhoudsopgave van de de jaargang 1996. Rest mij u namens de redactie en het bestuur van het nog steeds zelfstan dige en niet overgenomen Zeeuws Tijd schrift het beste voor 1997 toe te wen sen. Zeeuws Tijdschrift 1

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 3