Schouwen-Duiveland: één gemeente, vele gezichten Een reisverslag Karen Kroese De opdracht is: breng een bezoek aan Schouwen-Duiveland, bekijk de dorpen, de landerijen, de monumenten en de vakantiebungalows en schrijf je bevindingen op. Hoe ziet Schouwen-Duiveland eruit voor de herindeling? Wat zal er mogelijk veran deren? Ais relatief buitenstaander - ik woon pas twee jaar op Walcheren en begin dat eiland nu een beetje te leren kennen - zou mijn opinie een schone zijn, een zon der vooroordelen, voorliefdes, vooringenomenheid of subjectieve selectie. Het reis verslag dat volgt is een strikt persoonlijk verhaal. De overtocht van Walcheren naar Schouwen-Duiveland is tegenwoordig simpel: bij de Roompot rijd ik de Ooster- scheldekering op, langs het werkeiland Neeltje Jans tot de duinen van Wester- schouwen mij verwelkomen aan de overkant. Vroeger moet dat een hele onderneming zijn geweest met boten vol passagiers, vee en goederen. De kadans die de lassen van de weg over de dammen veroorzaken is aangenaam. De witte torentjes van de kering doen den ken aan de vestingmuren van een fort: alles wat achter deze vesting ligt zal worden beschermd, zo beloven zij. De lucht is dreigend, loodgrijs, de zee won derlijk lichtgroen. Meeuwen vliegen gevaarlijk laag, rakelings langs de voer tuigen die voorbij razen. Hun gekaa-kaa echoot over zee. Het water dat eens lief lijk, dan dreigend is: een bron van inkomsten en de oorzaak van verval. Dynamisch Uit het water is het land geboren. Onge veer 9000 jaar geleden vormden zich de eerste duinen op de Kop van Schouwen. De strandwal groeide aan en werd weer te niet gedaan: de zee geeft en de zee neemt. Sporen van vroegere bewoning komen soms aan de oppervlakte door uitstuiving van valleien in het duingebied. Toch zijn de duinen die nu de Kop van Schouwen sieren pas 800 jaar oud. Een dynamische kust moet het geweest zijn. De duinen aan de zuidwestelijke punt zijn soms wel 40 meter hoog, ook nu niet overal vast, ondanks alle pogingen het land te behouden dat ooit gegeven is. Beachpop Festival in Scharendijke, juli 1996. Foto: Pieter Flonhoff. 2 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 4