Net achter de duinen werd vroeger de vroongrond (opgeslibd en met een dik ke laag zand overstoven kleigrond) gebruikt voor akkerbouw. Maar de nat te, kalkrijke grond verdroogde en ont- kalkte en werd daardoor minder interes sant voor de landbouw. Er werd elzen hakhout geplant rond percelen grond, ter bescherming van de zeewind, voor brandhout van bakovens en de verwar ming van huizen. Deze 'elzenmeten' werden later gerooid om plaats te maken voor recreatiebebouwing of kampeerterreinen. De paar overgeble ven elzenmeten met talrijke houtwallen en veedrinkpoelen zijn nu beschermd. Idylle De bescherming is nodig, want - wan neer je nu op een zondagmiddag door het bos- en duingebied van Westen- schouwen loopt, is er weinig over van de ongereptheid van weleer. Hoewel in de jaren zeventig het besef groeide dat door recreatie het gebied letterlijk onder de voet zou worden gelopen, is de scha de hier en daar onherstelbaar. De Natuurbeschermingswet houdt de hand boven het hoofd van een relatief klein gebied, grenzend aan bungalowpark en kampeerboerderij. Op de een of andere manier doet dat pijn. Zoals wanneer je op een verlaten Grieks eilandje je vakan tie hebt doorgebracht en je ontdekt jaren later dat de idylle, de rust, het authentieke weg is. Plaatsgemaakt voor hotel, disco en hamburgertent. Had ik maar niets verteld, had ik die kaart maar nooit gepakt om het paradijs aan te wij zen... Een mens kan in wezen geen natuur vriend zijn: waar hij loopt, verstoort hij. De kans iets te verstoren is in het bos van Westerschouwen nagenoeg nihil. De wandelaar veroorzaakt geen gekraak van takjes, want loopt over trottoirtegels of mul zand. Er lopen, fietsen, rennen zoveel mensen. En allemaal willen ze van de natuur leren. Daarom heeft Staatsbosbeheer - eigenaar van dit gebied - educatieve markeringen geplaatst langs het pad: tel de ringen en weet hoe oud deze boom werd. En ja, het moet gezegd, voor kinderen is dit erg leerzaam en ijverige ouders blijven hierdoor in het gareel. Het bos ruikt lek ker, er staan nog wat paddestoelen overeind en de zee ligt binnen handbe reik achter het duin. Met behulp van een bolderkar kun je zo heerlijk een uur of drie uitwaaien en ook je kinderen een fijne dag bezorgen. Naderhand nog wat warms drinken in een van de vele hore- ca-instellingen en we zijn een met de massa. Bloed aan de paal Voor Burgh-Haamstede hagelt het zo hard, dat verder rijden onverantwoord is. De bevroren regen striemt het vlakke land. Op sommige akkers ligt het water Kassen bij Sirjansland. Foto: Pieter Honhoff. Zeeuws Tijdschrift 3

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 5