in plassen op het land. Het lijkt wel of Schouwen-Duiveland nog platter is dan de rest van Zeeland, platgeslagen door wind en regen. De buien zijn kort maar hevig. Het dorp ligt er verlaten bij. Af en toe rent iemand over straat, wegspringend voor opspattend nat veroorzaakt door een bus, om snel weer elders naar bin nen te vluchten. Dit dorp heeft al een herindeling achter de rug: in 1961 moesten Burgh en Haamstede - samen met Renesse, Westenschouwen, Noord- welle en Serooskerke - een worden. Tineke Deurloo, adjunct-directeur van de VVV in Haamstede - is een geboren en getogen Burghenaar: '"Burgh heeft een geitenkot, Haamstede een ereslot" schreeuwden de kinderen uit Haamste de vroeger naar ons, Burghenaren. Leer lingen van de basisscholen van beide dorpen bekogelden de tegenpartij met kluiten. En ook bij korfbal was het bloed aan de paal wanneer Burgh tegen Haamstede moest. Ik heb vreselijk opge zien tegen de herindeling van '61ik kon me niet voorstellen dat deze twee dor pen samen konden gaan. Maar alles zakt. Misschien zeggen we over tien jaar wel: dat hadden we veel eerder moeten doen. Misschien betreuren we de herin deling. Maar ik ben er niet zo bang voor, niet zoals in 1961Het enige waar ik me zorgen om maak, is de subsidie: of we in de toekomst evenveel krijgen. En ik hoop dat ze er niet één Centerparcs van maken, van de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland: er is al genoeg verloren gegaan voor voorzieningen, wegen en recreatie.' Angst voor de herindeling lijkt inderdaad ongegrond wanneer je Burgh en Haam stede bekijkt. Natuurlijk runt een bloe mist zijn zaak in het voormalige ge meentehuis van Haamstede, maar het dorpsgezicht is gehandhaafd. Met de verfijnde sfeer dat een echt slot - met het prachtige slotbos, verboden toegang voor leken - aan een plaats geeft. In Burgh staat het eerste protestantse kerk je van Schouwen-Duiveland: de Kruis kerk, gebouwd tussen 1671 en 1674. De Zeeuwen hebben het geweten. De Ring en de Kerkstraat van Burgh zijn omzoomd met perenbomen: nu kaal en dor, maar in de lente moeten deze fruit bomen het dorp een uniek aanzien geven. De vruchten worden in oogsttijd door de gemeente per opbod verkocht. Het hele jaar door indrukwekkend is de vuurtoren op de Kop van Schouwen. Door mijn enorm gebrek aan richtingge voel was ik op weg naar Renesse ver dwaald en terecht gekomen in Nieuw- Haamstede: een wijk voor welgestelden vermoed ik. Het ene enorme landhuis naast de andere gigantische bungalow. En opeens stond ik aan de voet van de rood-witte vuurtoren, fel afstekend tegen de loodgrijze lucht. Verbaasd ben ik over deze kolos, prachtig en een beet je onwerkelijk. De vuurtoren schijnt zijn licht over zee met een sterkte van ruim vijf miljoen kaarsen. Zoals hij al jaren doet, alsof er niets aan de hand is. Vuur- De opening van de visserijdagen in Bruinisse, juli 1996. Foto: Pieter Honhoff. 'v fi 4 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 6