Vliegangst, Nieuw-Haamstede Airport. Foto: Pieter Honhoff. na het graven van de Nieuwe Waterweg in 1872, werd het stil in Brouwershaven. Het stadje had zijn functie van overslag haven verloren. Landbouw en visserij werden de voornaamste middelen van bestaan. Wonen Zoals het met voormalige belangrijke havens in Zeeland gaat (Veere bijvoor beeld), zo ging het ook met Brouwers haven. Met de opkomst van het toeris me, met de komst van de jachten in de haven, krabbelde het stadje uit het dal. Brouwershaven is niet te vergelijken met een badplaats als Renesse. Een reden kan zijn dat het toerisme zich voorna melijk afspeelt buiten het stadje zelf: aan het Crevelingenmeer. Daar zijn de cam pings, de bungalows. De bezoekers van Brouwershaven zullen eerder dagjes mensen zijn, liefhebbers van historische panden, oude kerken en mooie stadhui zen. Hier geen winkelcentrum en over vloedig neon. Brouwershaven is er om in te wonen. Natuurlijk is het ook hier rus tig - nog vroeg en winters guur boven dien - maar het stadje maakt geen uit geleefde indruk. Steeds meer mensen nemen de moeite hun huis te restaure ren om aangenaam en mooi te wonen. Heel goed voorstelbaar. In Brouwersha ven is het prettig. Stilleven De weg loopt over de Blooisedijk. De polder lijkt platter dan ooit: plassen op het land. Zonnemaire is tegen de dijk aangebouwd. Vroeger heette dit deel van het dorp Nieuw Bommenee. Het moet vooral voor buitenlanders een bizar dorp zijn: je rijdt haast op hoogte van de schoorstenen van de huizen. De gebouwen lijken kris-kras neergezet, zonder vooropgezet plan. Een wonder lijke, rommelige gezelligheid is het resul taat. Een fraai samenraapsel. Het eigen lijke dorp Zonnemaire is klein en oud. Je waant je tientallen jaren terug. Ik houd daarvan. Soms vraag ik me af of ik niet in het verkeerde tijdperk geboren ben; wars van 'vooruitgang', op mijn gemak bij haast alles dat meer dan 70 jaar oud is. Ik vond het daarom enorm jammer dat de Taveerne De Oude Smidse dicht was; daar had ik nu graag wat gedron ken. Ik was op de goede weg: Dreischor was zo mogelijk nog pittoresker. En toch zat hier een bijsmaak aan. Dit dorp is een bezienswaardigheid geworden, terwijl Zonnemaire dat grotendeels bespaard 6 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 8