blijft. Ooit scheidde het water Zonne- mare Dreischor van Bommenee. Drei- schor was een eiland op zichzelf, een schor waar waarschijnlijk schapen op graasden. Het wapen houdt nog drie van deze viervoeters in ere. Tegenover vier identieke huisjes uit 1767 aan het begin van het dorp staat een vierkante toren. Deze is gebouwd op de funda menten van Huis Windenburg, een kas teel dat al in 1401 genoemd werd in boeken. De kasteelheer was een baljuw, en vertegenwoordigde de ambachts heer. Het eiland was een hoge heerlijk heid. Dreischor moet redelijk welvarend geweest zijn. Althans, zo doet het uiter lijk van het stadje vermoeden. De huizen zijn mooi en vrij groot. Heel bijzonder is het beschermd dorpsgezicht met de ring rond de kerk in het centrum. Er ligt een grachtje rond de kerk en de ring is omzoomt met oude leilinden. Er lopen ganzen voor de kerk. Drie keer heb ik rondgereden, tot ik uitstapte om het bord bij de kerk te lezen. Alsof je door een museum loopt en terloops nog even de gegevens van de schilder op het bordje onder het stilleven bestudeerd. Dorpsraad Meer leven in de brouwerij biedt Bruinis- se. Dit is het enige dorp dat zich in 1961 succesvol verzette tegen de herindeling van toen. Bruinisse bleef zelfstandig. Bru, zoals de Zeeuwen zeggen, is een oud vissersdorp. De scheepswerfen waren fameus. Hier werden de beste hoogaar- sen gebouwd. Zonder tekeningen, zon der bouwplan: de bouwwijze werd over gebracht van vader op zoon. Mossel- en oestervisserij was voornaam. Door ver pachting van de van de mossel- en oes- terbanken onder andere besloten velen hun bedrijf te beëindigen. De storm van 30 september 1911 deed er nog een schepje bovenop: meer dan honderd mosselschepen sloegen op drift en raak ten ernstig beschadigd. De Grevelingen- dam, geopend in 1965, maakte de weg vrij voor het toerisme. Aquadelta - een goot bungalowpark - diverse campings en zelfs een golfbaan maken Bruinisse tot wat het nu is: een dorp dat zijn eigen karakter heeft behouden. De Bruenaars staan bekend als een apart volkje. In het praathuisje aan de haven is het leeg: bij mooi weer wisselen mannen hier hun ervaringen uit. Teun van Oos- tenbrugge, gemeentesecretaris van de voormalige gemeente Bruinisse, is wel aanwezig om antwoord te geven op de vraag waarom de inwoners van Bruinis se nu schijnbaar zonder slag of stoot toegeven aan de herindeling. Het gemeentebestuur was aanvankelijk Strandovergang Wilhelminahoeve in Renesse. Foto: Pieter Flonhoff. Zeeuws Tijdschrift 7

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 9