merswaal.11 De Honte was nog eenvou dig over te steken met een roeischuit en zelfs nog rond 1500 wordt er gesproken over het 'kanael' van de Honte tussen Hontenisse en Saeftinghe.12 Ook verder naar het westen en bij de monding was de Honte nog veel smaller dan thans. Bij Biervliet lagen vöör 1375 nog kustparochies die later in de stroomgeul van de Westerschelde zijn verdwenen. In de nu zo brede trechter monding van de Westerschelde lagen de eilanden Wulpen, Koezand en Schone- veld. Hoewel de Honte of Westerschelde tot in de veertiende eeuw beschouwd moet worden als een vrij smalle stroom in het oosten en een niet al te brede stroom in het westen met verschillende eilanden in de monding, was er wel een verande ring merkbaar. Aan de basis daarvan la gen overwegend de stormvloeden. Ken nelijk hebben deze vanaf 1134 steeds meer schade van blijvende aard aan het kustlandschap toegebracht. De polders benoorden Antwerpen ondervonden dit vanaf het laatste kwart van de dertiende eeuw steeds vaker, bovendien drong de invloed van het getij steeds verder stroomopwaarts door tot ver voorbij Antwerpen.13 Tot het eind van de veertiende eeuw was er dus een geleidelijke verandering. Er kwam meer ruimte voor de wateraan- en afvoer in de Westerschelde. Dit pro ces van verdieping en verbreding van het estuarium versnelde vanaf het eerste kwart van de vijftiende eeuw aanzienlijk. Verschillende stormvloeden (1375, 1404, 1421 en 1424) leidden bovendien tot grote inundaties. Zo werden benoor den Biervliet grote gaten geslagen in de zeedijken. Het stadje werd na 1404 een eiland omgeven door de wateren van de Braakman. Ook de Oude Doelpolder verdween lange tijd onder water. Voor lopig kreeg de Westerschelde zijn groot ste kombergingsgebied. Tegelijkertijd verdwenen er in de monding verschil lende eilandjes, onder meer het eiland Noord-Vlaanderen en Zeeland ten tijde van graaf Gwijde van Dampierre, circa 1280. (copyright Koninklijke Bibliotheek Albert I, Brussel, Kaartenafd. Ill, nr. 6834, foto dr. H.C.EM. Rottier. Zeeuws Tijdschrift 11

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 13