Zeeland moet streven naar een voorbeeldfunktie in Europa" uit. Toch ben ik heel blij, dat ik m'n ei gen weg ben gegaan. Mijn vader zei wel eens: 'Ik ken heel wat knappe vrouwen, die uiteindelijk allemaal zijn verpieterd. Dat is ongelooflijk zonde en jammer, want het leven bestaat uit meer, dan alleen de huishouding doen.' Een wijze uitspraak was dat, waar ik echt iets aan heb gehad. Je moet wel zelf aktie ondernemen en risico's durven nemen, anders gebeurt er niks. Een mens heeft jammer genoeg de nei ging zichzelf te onderschatten. Soms zijn er anderen, die jouw kwaliteiten wel zien en je dat gelukkig ook laten weten. De toenmalige direkteur van de Sociale Dienst in Terneuzen heeft me eens gezegd: 'je kunt veel meer dan je denkt dat je kunt'. En Jan Terlouw gaf me eens een boek, waarin hij had ge schreven: 'Je bent een veel groter talent dan je zelf weet'. Zulke mensen heb je op z'n tijd nodig. Maar je moet zelf de aanzet geven!'. Vergrijzing Johanna Boogerd-Quaak heeft een breed werkterrein. Op dit moment houdt ze zich onder andere intensief bezig met verschillende aspecten van de werkgelegenheid (beroepsopleiding, scholing, training). Ook onderzoekt ze de bevolkingssamenstelling binnen Eu ropa en brengt daarover verslag uit aan het Europees Parlement. Er wordt in de komende jaren een ge weldige 'vergrijzing' verwacht, die enorme gevolgen zal hebben voor de pensioenen, de gezondheidszorg, de sociale zekerheidsstelsels en de arbeids markt. De Europese Commissie heeft een rap port gemaakt, met daarin de kale feiten en cijfers uit de verschillende landen. Johanna Boogerd verwerkt deze feiten, maakt een interpretatie van de politieke consequenties en komt met voorstellen en keuze-mogelijkheden. Zo'n rapport legt een hele politieke weg af en als 'buitenstaander' zou je in een ietwat cynische opwelling kunnen zeggen: 'en verdwijnt vervolgens voor altijd in een bureaulade'. 'Zo'n rapport is nodig', legt Johanna geduldig uit, 'om de verschillende lid staten bewust te maken van de effec ten van die komende vergrijzing. Zodat ze deze effecten mee kunnen laten we gen in de politieke keuzes, die gemaakt moeten worden. Denk alleen maar aan de nieuwe grondslagen voor de ver schillende lasten, zoals de milieu heffing. Zo zouden - naar mijn mening - alle lasten op arbeid teruggedrongen moeten worden. De groep aktief wer kenden wordt steeds kleiner en die kan die lasten niet meer opbrengen! Een ander aspect is arbeidsparticipatie en flexibilisering van de arbeidsmarkt. Arbeid op maat, zogezegd. Zelf verant woordelijkheid dragen. Pensioenrech ten meer in handen laten van mensen zelf inplaats van in die van de werkge- 22 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 24