vers. Mensen moeten zelf kunnen be palen waar en hoe ze zich willen verze keren, om maar eens wat te noemen. Werkgelegenheid De grootste uitdaging in mijn porte feuille op dit moment is de hoge werk loosheid binnen Europa. Grappig is, dat een Japanner die Europa bezocht, sig naleerde dat daar hetzelfde aan de hand is. Ook op dit terrein speelt de eigen ver antwoordelijkheid weer een cruciale rol en we willen dan ook het eigen onder nemerschap zoveel mogelijk stimuleren. Mensen kunnen blijkbaar heel moeilijk met onzekerheden en veranderingen omgaan. Maar je gaat er echt niet aan dood - om maar eens een voorbeeld uit de praktijk van alledag te noemen - als je regel matig van baan verandert. Dus abso luut géén lintje voor iemand die 40 jaar bij dezelfde baas heeft gewerkt Het is toch veel leuker om heel veel verschillende dingen te doen in één mensenleven, dan alsmaar hetzelfde? Het is echt een zaak van 'anders leren denken'. Als een bedrijf het niet redt, stop dan met daar geld in te stoppen. Dat heeft helemaal geen zin. Gebruik dat geld liever om mensen scholing te geven en hen zo te leren zich makkelij ker aan te passen aan nieuwe situaties. We gaan als maatschappij bijna ten on der aan onze sociale stelsels. Er is zo veel zorgzaamheid, dat eigen initiatie ven nauwelijks meer aan bod komen. Dat is jammer, want daardoor blijft een stuk creativiteit liggen. Natuurlijk moeten er vangnetten zijn, waar je als mens in tijden van nood op kunt rekenen, dat spreekt vanzelf. Maar een werkloosheidsuitkering zou een basisvoorziening moeten zijn, waardoor mensen sneller terug zouden keren naar de arbeidsmarkt. De hoog ste uitkering zou dan voor de kortstlo- pende werkloosheidsperiode moeten zijn.' Johanna Boogerd staat open voor de toekomst. Volgens haar zijn er genoeg nieuwe ontwikkelingen, die kansrijk zijn, als je ze maar in de praktijk uitpro beert. Door de technologische en com municatieve ontwikkelingen, ziet ze 'vanuit je eigen huis werken' bijvoor beeld als een groeimogelijkheid voor de toekomst. Europa heeft nog steeds alles in huis om ook na 2000 succesvol te zijn, maar mag zichzelf niet overschat ten. 'Er zijn andere werelddelen in opkomst, die aan een echte inhaalrace zijn be gonnen', is haar mening, 'ik denk aan Oost-Europa en Azië, maar ook Afrika staat niet stil. De competitie op wereld schaal zal alleen maar toenemen en dat moet Nederland zich goed bewust zijn. Het wordt tijd, dat we ons sociaal mo del aanpassen. Dat is dringend aan re novatie toe.' Zeeland Het Europees Parlement heeft veel oog voor de verschillende regio's. Er be- Schaatsend met echtgenoot op een bevroren Zeeuws- Vlaamse kreek. Zeeuws Tijdschrift 23

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 25