R. Kimpe, Westkapelle (1938), olieverf op doek 94 x 108,5 cm. Foto: Rein A. van der Zwan. Timmermams dat Kimpe in 1931 schilder de, ging verloren. Het prentenboek van Zeeland Kimpe werd vanwege zijn collaboratie met de Duitsers na de Eerste Wereldoorlog ter dood veroordeeld. Hij week uit naar Ne derland en vestigde zich in Middelburg waar hij als bouwkundig ingenieur werk zaam zou zijn. Een grote financiële strop verzoorzaakte volgens hemzelf een exis tentiële crisis die hem definitief voor het kunstenaarschap deed kiezen. Hij begon rond 1925 met schilderen. Twee vroege werken, Dok in Middelburg (1925) en Kermis in Middelburg (1929) zijn vaak be sproken in recensies. Het zijn grote doeken met uitbundige composities die destijds door critici in termen van "alles blaakt en gloeit' werden omschreven. Kimpe vond in deze periode vooral zijn inspiratie in Zeeland wat tot uitdrukking kwam in het veelvuldig gebruik van Zeeuwse motieven. Zeeuwse boeren, matrozen en visvrouwen bevolken zijn schilderijen tegen een leven dige achtergrond en vormen zo een soort prentenboek van Zeeland. Trots en monu mentaal zijn de Westkappelse boeren, met scheve pet en gouden oorring, expressio nistisch weergegeven op het doek West- kapelle. Met de handen in de zakken van de klepbroek staan ze voor de witte hui zen van het dorp met op de achtergrond de druk bevaren zee. Later zou Kimpe over het Zeeland van het begin van de ja ren dertig opmerken: Tsjonge tsjonge wat een land was dat Zeeland in die dagen. Ik zie nog Vlissingen voor me als de echte zeehaven die het toen was, het schouw spel van de officieren, de "koperen jon gens", met veel goud op de armen en aan de schouders.' In 1929 werd Kimpe bestuurslid van het Kunstmuseum in Middelburg waar hij fre quent exposeerde en meehielp met het in richten van tentoonstellingen. Dat Kimpe ook wel eens zijn inspiratie elders zocht, bleek uitzijn bezoeken aan Parijs in 1931 en 1932. Hier bezocht hij zijn vriend en kunstenaar Otto van Rees. De schilderijen die in deze periode tot stand kwamen zijn Zeeuws Tijdschrift 27

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 29