naar. Olieverfschetsen waren zeker niet bedoeld voor de handel of het museum. Carasso omschrijft het in de begeleiden de tentoonstellingscatalogus als volgt: 'Olieverfschetsen zijn geen vrijblijvende verkenningen. Zij geven weer wat de schilders als uitgewerkte schilderijen voor zich zagen; de schetsen zijn geen voltooide kunstwerken maar afgeronde expressies. In de olieverfschets toonde een kunstenaar de essentie van zijn lijn- voering, kleur en clair-obscur en legde hij getuigenis van zijn inspiratie af'. De olieverfschetsen kenmerken zich door felle kleuren, heftige contrasten, opval lende lijnvoering en sterke expressivi teit. Het unieke aan de galerij is tevens dat het een vrijwel complete collectie olieverfschetsen betreft, een uitdruk kingsmiddel dat thans praktisch geheel verdwenen is. De schilderijen Van de 253 schilderijen hebben er ze ven betrekking op Zeeland. Dit zijn ach tereenvolgens: Anno 1648. De kloek heid van Karei de Stoute te Middelburg (cat. no.48), Anno 1640. Hendrik Casi- mir van Nassau sneuvelt voor Hulst (cat. no.150), Anno 1644. Frederik Hendrik spreekt zijn door het water ge troffen manschappen bij Sas van Gent moed in (cat. no.153), Anno 1645. De inneming van Hulst (cat. no.154), Anno 1666. De slag in de Wielingen, (cat. no.170), Anno 1672. De heldhaftige verdediging van Aardenburg (cat no.179) en Anno 1809. De tocht van Cort Heijligers naar Bath (cat. no.237). Vijf van de zeven schilderijen hebben Zeeuws-Vlaanderen als onderwerp. Kennelijk was het De Vos niet ontgaan dat Zeeuws-Vlaanderen bij de verdedi ging van het vaderland een zeer be langrijke rol had gespeeld. De vijf schil derijen waren in de ogen van De Vos zeker 'hoogtepunten' van Noord-Ne derlands nationaalgevoel uit de periode 1640 - 1672. Van alle overige belege ringen en gevechtshandelingen in Zee land wordt geen gewag gemaakt. In dit eerste artikel wordt de inneming van Hulst besproken. Anno 1645. De inneming van Hulst. Barend Wijnveld Jr. (Amsterdam 1820 - Haarlem 1902). Olieverf op doek, 40 x 55 cm. Foto: Amsterdams Historisch Museum. Inventarisnummer A 5024. 30 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 32