nr Br.J.F.GERiNc'.F. van nr. StautHci.st. «wijBMwoj<7! wo Kiutr vau Oricfjrn Hulst en omgeving ten tijde van het beleg. Links boven de stad ligt de approche van Brederode, de plaats waar Wijnveld gestaan zou moeten hebben om zijn schil derij te maken (I). Linksonder, bij het Oranjebolwerk, eindigt de approche van Frederik Hendrik. Willem Jansz. Blaeu, Toneel der Steden, Amsterdam 1649. Bestand), ter plaatse van de in 1596 grotendeels stuk geschoten stadsmu ren, aarden vestingwerken volgens het principe van het tracé-italienne waren aangelegd. Het kan ook zijn dat Wijn veld het door De Vos en Van Lennep geschreven begeleidende commentaar verkeerd heeft begrepen. Enige navor sing mag men voor de concipieëring van nota bene een historiestuk toch wel veronderstellen. Vooraan links op het schilderij ligt een gesneuvelde (Staatse?) krijgsman, een romantische vinding, bedoeld om de dramatiek van het statisch aandoende tafereel te verhogen. Het water in de gracht is roerloos en laat een fletse weerspiegeling van de binnentrekkende helden zien. Midden op het doek staat het Recollectenklooster op de Schelp- hoek (het huidige 's Gravenhofplein) voorzien van een barokke voorgevel! Links hiervan, gehuld in kruitdampen, (het lijkt overigens geheel windstil op het schilderij) vermoedelijk de toren van het refugium Ter Duinen. Rechts daar naast waarschijnlijk de toren van het re fugium van Boudeloo. Geheel rechts staat de St.-Willibrord met daarachter de (spitse) torenbekroning van het stad huis (van een lantaarn is geen spoor te bekennen; de stadhuistoren dient overi gens rechts van de vieringtoren der St.- Willibrord gesitueerd te worden). De to renbekroning van de St.-Willibrord ver toont geen Brabant-gotische bol in de top. Op het hele schilderij is geen Span jaard te bekennen. Volgens Cornelis Beuckelaer, een ooggetuige van het be leg die van de gebeurtenissen een ver slag heeft geschreven, moet er toch nog wel een aanzienlijk aantal soldaten in de stad geweest zijn, want de Spaanse le- gerstoet die op zondag zeven novem ber over de Clingse heide richting Ant werpen trok, bestond uit ongeveer 355 bagagewagens, 2 hele kartouwen en een mortier. Generaliserend kan gesteld worden dat het schilderij geen goed beeld van de historische werkelijkheid geeft. De schil- 32 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 34