Hu ill der Wijnveld is waarschijnlijk zelf nooit in Hulst geweest om zich van de situatie op de hoogte te stellen. Het enige juiste aan het schilderij is de plaatsing van de toren van de St.-Willibrord op de vie ring. Heel vaag is de van blinde nissen voorziene achtkante, uit 1402 stam mende, onderbouw van de Gentse bouwmeester Van der Leyen te onder scheiden. Een zekere toekomstvisie kan Wijnveld niet ontzegd worden: de bo venbouw van de kerktoren is reeds een voorafschaduwing van de spits die na de kerkbrand van 1876 door architect Pierre Cuypers op de toren geplaatst zou worden. 'De inneming van Hulst' is een hommage aan des stedendwingers laatste grote beleg, echter met een zwaar beladen romantische ondertoon: de dood is alom aanwezig. In de zomer van 1646 wordt Frederik Hendrik in Vlaanderen te velde door een beroerte getroffen. Hij knapt hier van gedeeltelijk op en keert op drie no vember terug naar 's-Gravenhage. 14 Maart 1647 sterft hij toch nog vrij on verwacht op drieënzestigjarige leeftijd. Misschien dat Wijnveld met de vooraan op het schilderij liggende gedode krijgs man en de als de dood zelf op zijn paard zittende Frederik Hendrik als in een feuilleton alvast heeft willen refere ren aan het volgende schilderij (weder om een leugen) uit de galerij: 'Anno 1647. Frederik Hendrik voelt zijn einde naderen en neemt afscheid van de Sta ten' (Cat. no 155). Het is moeilijk af scheid nemen van iemand die onver wacht komt te sterven. Wordt vervolgd! Met dank aan P. Everaers te Terhole voor de correctie. BRONNEN Beuckelaer, C. de, Schrick van Vlaenderen en Bra bant etc. Middelburg 1646. Carasso, D.r Helden van het vaderland. Onze ge schiedenis in 19de-eeuwse taferelen verbeeld. Am sterdam 1991. Lansberghe, J. van, Beschrijvinge van de Stadt Hulst. 's-Gravenhage 1687. Prinsen A. en Stockman P., 'De Tuyn ghesloten'. Het beleg van Hulst anno 1645. Hulst 1993. Stockman, P, De Stadspoorten van Hulst. Hulst 1994. Stockman, P., Monumenten in Hulst. Hulst 1995. Schukking, W.H., 'De vesting Hulst. Haar beleg in 1645 en haar beteekenis als monument van ge schiedenis en kunst'. In: Jaarboek Oudheidkundige Kring 'De Vier Ambachten', 1934. Detail van 'Den tocht vant Spaens Guarnisoen uyt de Stadt Hulst op den 5. November 1645'. Achteraan ligt de stad. Van links naar rechts staan de torens van het Recollectenklooster, refugium Ter Duinen, stadhuis, St.-Willibrord, refugium van Boudeloo, de standerdmolen op het huidige Oude Molenbolwerk en geheel rechts de standerdmolen op het huidige Molenbolwerk. Zeeuws Tijdschrift 33

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 35