Lezers over het Zeeuws Tijdschrift 'Nothing if not critical' Dick van der Wouw Bestuur en redactie bezinnen zich op de toekomst. We willen een voor velen aan trekkelijk tijdschrift over onze provincie en haar inwoners maken. Karakter en in houd van het Zeeuws Tijdschrift moeten hierop worden afgestemd. Het oordeel van onze huidige lezers willen we daar nadrukkelijk bij betrekken. In het najaarsnummer van 1996 plaatsten we daarom een vragenlijst waarin uw oordeel over het Zeeuws Tijdschrift werd gevraagd. In dit artikel bespreek ik de belangrijkste uitkomsten van deze lezersraadpleging.. Eenenzestig lezers waren zo vriendelijk de vragenlijst in te vullen en terug te sturen. Dit is slechts een fractie van het totale lezersbestand. Het zijn er wel voldoende om een globaal beeld te kunnen schetsen van het meest betrokken deel van ons lezers publiek. Zoals beloofd zullen de personen waarvan inzenders van de vragenlijst het adres hebben gegeven een gratis kennismakingsnummer krijgen toegestuurd. In een tien tal gevallen zal dat zelfs een gratis jaarabonnement zijn. Representatief Als eerste ben ik aan de hand van het abonneebestand nagegaan of de lezers die een vragenlijst hebben ingevuld wat betreft hun woonplaats een afspiegeling zijn van het totale lezersbestand. Dit blijkt niet zo te zijn. De verhouding onder de abonnees tus sen inwoners van Zeeland en anderen is 70:30, onder de respondenten 60:40 (fi guur 1). Er hebben dus relatief veel le zers van buiten Zeeland gerespondeerd. Het overgrote deel van de inzenders van buiten de provincie hebben een sterke binding met Zeeland omdat zij er gebo ren en getogen zijn en/of er familie heb ben wonen. Figuur 7. Woonplaats De verdeling in het aantal jaren dat men geabonneerd is op het Zeeuws Tijd schrift kan ons eveneens iets zeggen over representativiteit van onze peiling. Figuur 2 laat zien dat ruim een kwart van de inzenders het Zeeuws Tijdschrift al meer dan 20 jaar leest. Een paar zijn zelfs abonnee sinds de oprichting 46 jaar geleden. Onder de inzenders dus veel trouwe lezers. Minder dan eenderde van de inzenders behoort tot de 'nieuwere' abonnees. Onze penningmeester meldt dat het overgrote deel van het lezersbestand eveneens uit trouwe lezers bestaat en dat opzeggingen vrijwel altijd te maken hebben met een hoge leeftijd of het overlijden van lezers. Er doet zich in dit opzicht waarschijnlijk geen grote verte kening voor. Het laat wel goed zien hoe stabiel het lezersbestand is. Figuur 2. Aantal jaren dat men is geabonneerd op het Zeeuws Tijdschrift Ook de verdeling naar zakelijk- en privé- abonnement is een aanwijzing voor de representativiteit van het lezersonder zoek. Er stuurden helaas maar twee re spondenten een vragenlijst in met de ver melding dat zij een zakelijk abonnement hebben. Dat is wat weinig in vergelijking met het aandeel dat zakelijke abonne menten uitmaakt van het totale lezersbe stand. De inzenders van de vragenlijst vormen in enkele opzichten in ieder geval geen zui vere afspiegeling van alle lezers van het Zeeuws Tijdschrift. Of dit ook gevolgen heeft voor de uitkomsten in de beoorde lingen en waarderingen is niet te zeggen. We moeten in ieder geval voorzichtig zijn met het veralgemeniseren van uitkom sten. In ieder geval zal controle plaatsvin den of lezers buiten Zeeland anders oor delen over het Tijdschrift dan lezers uit Zeeland. Leeftijd, geslacht en opleiding Of de verdeling naar leeftijd en geslacht onder de respondenten overeenkomt met die in het totale lezersbestand kunnen we niet nagaan. Bezien we die verdelingen, dan blijkt dat tweederde van de inzenders behoort tot de 50-plussers (figuur 3). Veel ouderen onder onze trouwe lezers dus. Figuur 3. Leeftijd 50-64 jaar De verdeling naar geslacht is behoorlijk scheef (figuur 4). Slechts een op de tien respondenten is een vrouw. Het is daar om te verwachten dat mannen ook in het totale lezersbestand de overhand zullen hebben. Een punt van aandacht voor de redactie. 34 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 36