Figuur 4. geslacht De helft van de inzenders heeft universi tair onderwijs genoten (figuur 5). Ruim eenderde heeft een hogere beroepsop leiding gevolgd. Figuur 5. Opleiding We hebben hier duidelijk te maken met een heel specifiek lezerspubliek. Het is hoog opgeleid, vooral mannelijk en in meerderheid boven de vijftig jaar. Hoewel we er zoals gezegd vanuit moe ten gaan dat de inzenders niet geheel representatief zijn voor alle lezers, lijkt het wel overduidelijk dat we ons voor een doelstelling als het bereiken van bredere lagen van de bevolking nog de nodige inspanning moeten getroosten. Eerste kennismaking Door de historische verwevenheid met het Zeeuws Genootschap der Weten schappen is te verwachten dat veel trouwe lezers via dit genootschap voor het eerst kennis hebben gemaakt met het Zeeuws Tijdschrift. Onder de inzen ders is dit aandeel ongeveer eenderde, hetgeen toch verassend weinig ge noemd mag worden (figuur 6). Een even groot deel is via persoonlijke rela ties in contact gekomen met het tijd schrift. Werkkring, boekhandel en bibli otheek zijn eveneens niet te verwaarloosbare kanalen waarlangs men het Zeeuws Tijdschrift heeft leren kennen. en culturele berichten worden van de ru brieken het best gelezen. Figuur 9. Lezen van rubrieken Figuur 6. Eerste kennismaking met het Zeeuws Tijd schrift Lezerstypering Hoe wordt het Zeeuws Tijdschrift gelezen vroegen wij ons als redactie af. Onder de inzenders van de vragenlijst vinden we een ruime meerderheid die altijd wel een aantal artikelen leest (figuur 7). Een kwart leest het altijd helemaal. Dat is niet slecht. Een klein gedeelte leest niet elke editie, maar zo nu en dan een. Op het totale le zersbestand zal dat aandeel mogelijk gro ter zijn. Figuur 7. Fioe leest men het Zeeuws Tijdschrift interviews culturele berichten signalementen overkanten redactioneel gedicht galene 0% 20% 40% 60% altijd of meestal soms of nooit Waardering Bijna driekwart van de inzenders waar deert het tijdschrift met een goed of zeer goed (figuur 10). Maar er zijn ook inzen ders die het tijdschrift slechts redelijk of zelfs matig vinden. Figuur 10. Algemene waardering zeer goed matig De inzenders van de vragenlijst blijken het meest geïnteresseerd in artikelen over de geschiedenis en geografie van Zeeland (fi guur 8). Artikelen over maatschappelijke ontwikkelingen in de provincie worden door een kwart soms of nooit gelezen. Figuur 8. Lezen van artikelen Over alle onderwerpen waarover een oor deel is gevraagd krijgt het Zeeuws Tijd schrift gemiddeld genomen een 7,2 als rapportcijfer. Met een dergelijk rapportcijfer ga je welis waar over, maar niet met lof. Het is een ruime voldoende. Er zijn zelfs lezers die op een aantal punten hun ongenoegen ken baar hebben gemaakt door het geven van onvoldoendes. Het kan en moet dus beter. Figuur 77. Kenmerken van het Zeeuws Tijdschrift Gedichten en galerie blijken het minst populair bij de inzenders (figuur 9). Toch is er een inzender die schrijft: 'In iedere afle vering een vers over Zeeland of van een dichter met wortels in Zeeland'. Interviews l 20% 40% 60% 80% 100% ■(zeer)goed (ruim)voldoende «onvoldoende Van de algemene kenmerken van het tijd schrift krijgen deskundigheid en leesbaar heid de hoogste waardering (figuur 11). Minder waardering is er voor de mate kennissen/ relaties bibliotheek boekhandel anders werkkring altijd helemaal altijd aantal artikelen enkele keer altijd vluchtig Zeeuws Tijdschrift 35

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 37