waarin het tijdschrift aansluit bij de actuali teit. Ook wordt het minder als onderhou dend gekenmerkt. Het blad wordt met an dere woorden gewaardeerd als een serieus tijdschrift. De waardering voor variatie en het informatieve gehalte van het tijdschrift blijft eveneens achter bij die voor deskun digheid en leesbaarheid. Inzenders van buiten Zeeland waarderen het tijdschrift op de kenmerken variatie en onderhoudend beduidend hoger dan in zenders uit de provincie. Artikelen Artikelen over kunst en cultuur worden door de inzenders net iets beter beoor deeld dan artikelen over geschiedenis. Een ruime meerderheid geeft hiervoor een 8 of hoger als rapportcijfer. Artikelen over actu ele maatschappelijke ontwikkelingen in de provincie worden minder hoog gewaar deerd (figuur 12). Wat onze inzenders be treft doen we het als tijdschrift dus beter als historisch cultureel dan als actueel maatschappelijk betrokken tijdschrift. Een van de inzenders vraagt wel meer aan dacht hiervoor: Trachten het Zeeuws Tijd schrift meer populair te maken door bij voorbeeld opname van belangrijke Zeeuwse besluiten in de Provinciale Sta ten'. Een andere inzender suggereert zelfs: 'bij ieder artikel een relatie met actuele ontwikkelingen, zij het niet geforceerd'. een 3 of 4 blijk van een geringe waarde ring. Mensen van buiten de provincie en inwoners van Zeeland oordelen niet we zenlijk verschillend over de rubrieken van het Zeeuws tijdschrift. Figuur 13. Oordeel over rubrieken 0% 20% 40% 60% 80% 100% (zeer)goed (ruim) voldoende onvoldoende Meningen In de vorm van een aantal stellingen wer den lezers opgeroepen om aan te geven in welke richting het Zeeuws Tijdschrift zich zou moeten ontwikkelen. De meningen zijn vrijwel gelijkelijk verdeeld als het er om gaat of er meer literatuur in het tijdschrift moet komen of dat er meer hedendaagse maatschappelijke onderwerpen moeten worden aangesneden (figuur 14). Minder dan de helft ziet het liefst meer illustraties in het blad. Slechts een kleine minderheid is voor het meer hanteren van het inter view als vorm voor een artikel. Aangezien interviews wel een relatief goede waarde ring krijgen, mag dit zeker niet uitgelegd worden als zouden er volgens de inzenders juist minder interviews moeten komen. Figuur 12. Oordeel over artikelen Figuur 14. Meer? Rubrieken Wat betreft rubrieken gaat de beste be oordeling naar interviews (figuur 13). Zes van de tien inzenders waardeert deze met een 8 of hoger. Het minst gelezen onder de inzenders en ook het laagst beoordeeld worden gedichten en galerie. Het redactionele voorwoord roept bij de inzenders de meest uiteenlopende reacties op. Een aantal vindt het schitterend en geeft een 10, enkele inzenders geven met We moeten veel historische artikelen blij ven plaatsen in het tijdschrift. Dat vindt 80% van de inzenders (figuur 15). Een in zender verwoordt dit duidelijk: 'Streekge schiedenis nog meer benadrukken en in de schijnwerpers zetten. Kennis van het eigen verleden geeft zicht op en in de toekomst'. Een ruime meerderheid is ook voor veel themanummers. Dit kunnen bijvoorbeeld nummers over regio's in Zeeland zijn, maar ook 'aandacht voor Zeeland in relatie tot andere provincies'. veel historische artikelen op hoogte cultureel gebied veel themanummers 0% 20% 40% 60% 80% 100% Figuur 7 5. Historisch, cultureel, themanummers Zes van de tien inzenders vindt datje door het Zeeuws tijdschrift op de hoogte wordt gehouden van wat er op cultureel gebied in Zeeland gebeurt. Vooral de inzenders van buiten de provincie vinden dat ze via het Zeeuws Tijdschrift op de hoogte blij ven. Dit is natuurlijk niet verwonderlijk. In woners zullen immers via meerdere en meer op de actualiteit inspelende media worden geïnformeerd. Suggesties Als onderzoeker zie ik nogal wat vragen lijsten. Vaak ook met als laatste vraag of men nog opmerkingen of suggesties heeft. Meestal levert dit weinig respons op. Zo niet in onze enquête. Er is een op vallend groot deel van de inzenders dat van deze gelegenheid gebruik heeft ge maakt om ons iets te vertellen. Mensen die ons een hart onder de riem steken: 'ga zo door met uw goede werk'. Of lezers die nog meer het Zeeuwse karakter van het tijdschrift benadrukt willen zien. Enkele in zenders vragen meer aandacht voor een specifieke regio van Zeeland of zetten zich af tegen een vermeend teveel Middel burgs karakter van het Tijdschrift. Daarte genover stelt een andere inzender: 'waar deer het dat de inhoud niet zo overheersend op Walcheren is gericht'. Ook aan het verleden met het Zeeuws Genootschap en het tijdschrift 'Zeeland' wordt vaker gerefereerd: 'Liefst één Zeeuws magazine samen met Zeeland het Zeeuws eigene zoveel als mogelijk belich ten'. Een ander: 'succesvolle ondernemers een kans bieden hun verhaal te vertellen' en 'aandacht voor het digitale gebeuren'. Een enkeling suggereert ons kritischer te zijn en citeert daarbij Robert Hughes: 'Not hing if not critical'. Door de redactie en het bestuur zal hier over nog het nodige nagedacht en ge sproken worden. 36 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 38