Gedicht Het ouderhuis dreigend. Het Nederlands tegenover het Engels en Frans. Er zijn maar weinigen, die de dreiging zien. Nee, juist in het uur van de nood, komen ze op voor hun dialect. Dat is slecht voor 'onze taal'. Marien Geuze Een paar weken later was er op de Vlaamse televisie een programma over mensen die leven met een gehandicapte partner. Een prachtige vrouw in een rol stoel vertelde, waarom haar echtgenoot haar had verlaten: 'Omdat het geen mooi plaatje meer was'. Voor hij haar verliet, bekende hij: 'Ik heb ge nooit nie graag gezien.' Je hebt het thuis toch goed, probeerde ze nog: 'Het is op een ander nie beter'. Ik slaap weer op de grote zolder waarin kou en leegte zijn gevaren, 'k ben oud nu, de jongen wist nog niet de kille optelsom der late jaren. Het kreunen der gespleten balken in de greep van felle Noordenwind brengt vannacht onrustig woelen tegen eens geborgenheid als kind. Kijk, die regionale verschillen in tongval, woordkeus, zinsconstructie... Die moe ten volgens Lo van Driel snel verdwij nen. Om het Nederlands te redden. 'Shit', dacht ik na het lezen van zijn arti kel en trok de stop uit het bad. De morgen en het bleke grauwen missen 't vroege vogelfluiten tonen slecht 't verweerde stoppelveld van een gelaat weerspiegeld in de vale ruiten. Herken ik mijzelf nog van vroeger of is dat beeld ver ontvlucht, een weerschijn die wankelt en flakkert, voor 't eindelijk doven beducht? Mijn kleinzoon vroeg: is het moeilijk oud te worden? Ik lag 's nachts wakker, bedacht dat ik het niet wist toen ik zo oud was als hij en ook veel later niet; dat ik niet meer kan gaan waar ik wil of ginds bij die bocht stil moet staan; dat ik - op de boot van Perkpolder - de naam van het langsvarende schip niet meer kan lezen; dat gedreven liefde is vervloeid tot een licht spel van herinnering. Zal ik straks de bel niet horen van zijn vacantiebezoekje; moeten wachten tot een volgende keer of niet meer? Marien Geuze, die in 1981 /'82 de dichtbundel 'Onderweg' het licht deed zien, is inmiddels op hoge leeftijd en komt nu met een reeks gedichten, gebundeld in 'Bij tijd en wijle' (verzorgd door De Koperen Tuin, 16,-). 3 8 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 40