Signalementen Jan Bruijns Het eiland met de gouden rand Het eiland Walcheren is ouder, dan de titel suggereert van het onlangs ver schenen 'Duizend jaar Walcheren' (A. Beenhakker, P.A. Henderikx, L.M. Hollestelle, A.P. de Klerk, J.H. Kluiver, L.R. Priester en J. Zwemer, Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, 9070534231, 65,-). Wel bestrijkt de waterstaatkundige ge schiedenis zo'n duidend jaar en daar gaat dit boek dan ook over. Vele as pecten daarvan worden erin belicht, van het ontstaan van het eiland, de bedijking, de afwatering en de dijkzorg in de Middeleeuwen, tot aan de zorg voor de zeeweringen in de huidige tijd. Het Waterschap Walcheren wilde, ter gelegenheid van haar opheffing in ver band met de totstandkoming van het nieuwe Waterschap De Zeeuwse eilan den, haar geschiedenis beschreven zien. Daarom is het Zeeuws Genoot schap gevraagd 'een goed, inhoudelijk verantwoord gedenkboek samen te stellen dat leesbaar zou zijn voor een breed publiek, en op zeer korte termijn in de boekhandel zou liggen'. In de verantwoording wordt aangegeven, dat er echter te weinig tijd beschikbaar was, om dè geschiedenis van het Wa terschap Walcheren te schrijven. Het boek is dan ook niet opgebouwd uit hoofdstukken, maar bestaat uit een dertigtal artikelen, die in drie tijdper ken zijn gerangschikt en thematisch geordend. Met zoveel auteurs aan één boek wer ken, met als basis een reeks bestaande artikelen, heeft natuurlijk wat nadelen. Zo zou, als het boek van één hand was, de toon meer gelijk geweest zijn en dan had het boek wél een duidelijke hoofdstukindeling gehad. De hoofdin deling is nu als volgt: na de Middel eeuwse geschiedenis volgt het tweede deel van het boek, over de periode 1574-1795, dat begint met 'Grond on der de voeten I: 1574-1795', daarna het derde deel, over de periode 1795- 1995, dat begint met 'Grond onder de voeten II: 1795-1946'. ledereen is na tuurlijk bekend met de inundatie en de daarop volgende herverkaveling van Walcheren na de oorlog, vanzelfspre kend ook een keerpunt in de geschie denis van het waterschap, maar je vraagt je in eerste instantie toch af, waarom dit subhoofdstuk slechts loopt tot 1946 en niet tot 1995. Maar afgezien daarvan, en van het feit dat ik bij het lezen regelmatig gestoord werd door onnodige woordafbrekin gen, is het in alle opzichten een voor treffelijk boek. Inhoudelijk, omdat veel aspecten van de waterstaatkundige geschiedenis van 'het eiland met de gouden rand' op uitstekende wijze worden behandeld: deskundig en zeer interessant. 'Duizend jaar Walcheren' is in groot formaat uitgevoerd, en dat geeft alle ruimte voor de prachtige illu straties, waarvan een groot deel in kleur. Het is een uitzonderlijk mooi boek. Dat kon allemaal, tegen een zeer publieksvriendelijk prijs, vanwege fi nanciële bijdragen van verschillende kanten, vooral van het Waterschap Walcheren zelf. Duizend jaar Walcheren Over gelanden, heren en geschol, over binnen- en buitenbeheer De opdracht was, dat het boek op zeer korte termijn in de boekhandel zou lig gen, staat in de verantwoording. Dat is anders gelopen. Om te beginnen, ver scheen 'Duizend jaar Walcheren' pas nadat het uitkomen ervan meermalen was uitgesteld. Die vertraging is de re dactie te vergeven, omdat het eind resultaat van hard werken er mag zijn. Opmerkelijk is vooral, dat na de vroeg tijdige intekenactie van het Zeeuws Genootschap - waarbij 'Duizend jaar Walcheren' werd aangeboden tegen een gereduceerde prijs - het boek vrij wel meteen uitverkocht was. De boek handel kreeg het pas na die intekenac tie aangeboden, met een korting die afwijkt van wat in het boekenvak ge bruikelijk is. Het genootschap drukt in principe, wat het vooraf heeft ver kocht. Dit leidt tot de conclusie, dat het Zeeuws Genootschap niet erg ge wend is om met de boekhandel als af zetkanaal om te gaan en dat men het in handen hebben van een potentiële bestseller, die wellicht in één keer het fonds van het genootschap er bovenop had kunnen helpen, niet herkent. Naar verluid, wordt alsnog een herdruk overwogen, waarbij het vooral de boekhandels moeten zijn, die de kosten gaan dragen. Maar of die nu nog enthousiast zullen intekenen, lijkt zeer de vraag. Cod regeert Een bescheidener gedenkboek: 'School maken met de Bijbel, een gang door het christelijk onderwijs in Brouwers haven 1895-1995' (G.C. Groenleer - red. - en W.F. Wisselink, 9090090983). De schoolvereniging ontstond daar uit de Gereformeerde Kerk en kerk en school vormden in Brouwershaven een hechte eenheid. Na de Vrijmaking in Brouwershaven (1946) verenigden zich in het schoolbestuur leden van de 'vrij gemaakt' Gereformeerde Kerk en een 'synodaal' Gereformeerde Kerk. In 1987 werd niet langer slechts uitge- Zeeuws Tijdschrift 39

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 41