gaan van deze twee kerken. De school werd ook bezocht door Hervormden, die niet allen kozen voor het openbaar onderwijs. En in 1974 - zo lezen we - zaten er ook kinderen op school van wie de ouders 'niet van positief Chris telijk beginsel zijn'. Behalve dat in het boek de geschiede nis wordt beschreven, staan de schrij vers ook voor hun overtuiging, die de zelfde is als die van het schoolbestuur, zoals uit enkele fragmenten mag blij ken: 'Is de grondslag van de schoolver eniging verouderd? Er zijn veel christenen die de bijbel hoogachten, maar niet aanvaarden als Woord van God. Ze zien de bijbel als een prachtig ménselijk getuigenis: ménsen spreken van Gód; die woorden zijn voor ons leerzaam; ze inspireren ons tot spreken over God; wij mogen gerust anders spreken over God. Tegenover zulke ge dachten hebben we de belijndheid van de Nederlandse Geloofsbelijdenis no dig, óók op school.' 'We moeten niet denken dat onze kinderen heilige boontjes zijn. Als ze slechte dingen doen, moeten we niet raar opkijken. Dat hóórt bij mensen van na de zonde val. Zonde is een werkelijkheid. Zónde is de bron van alle ellende. Door Jezus is redding mogelijk, alléén door Jezus. Ons leven moet worden beheerst door blijdschap over die redding. Dat moet ter sprake komen op school. Vanuit die gezindheid moet in de klas gewerkt worden. Daarom kunnen we niet zon der de Heidelbergse Catechismus.' 'Op school moet duidelijk worden dat wij ons leven niet in eigen hand hebben. God regeert. God is almachtig. Tegen Hem kan niemand op. Aan dat geloof moeten we vasthouden. Dat geloof moet aan onze kinderen onderwezen worden. Daarvoor hebben we de Dordtse Leerregels nodig.' 'De drie formulieren van eenheid (de Nederlandse Geloofsbelijdenis, de Hei delbergse Catechismus en de Dordtse Leerregels, red.) moeten niet verdwij nen uit de grondslag van de school vereniging. Ze moeten hun functie houden in de praktijk van de school vereniging. Alleen zó zal de school blij ven wat ze wil zijn: school met de bij bel.' In 1994 telde de school 62 kinderen. Op 10 april 1995 ging men voorwaar delijk accoord met een bestuurlijke fu sie van de zeven christelijke scholen op Schouwen-Duiveland. De voorwaar den betreffen met name de financiën en de schoolgrenzen. Dus: 'Wat ge weest is, is geweest. Om het jaarver slag over 1994/95 aan te halen: "De tijd vliegt. Wat is honderd jaar? God gaf ons deze honderd jaar om als zelf standige vereniging te bestaan. Onze school en vereniging zijn rijk gezegend in deze tijd." En de toekomst is open.' Een boek kopen per katern Met de serie 'Ach lieve tijd Zeeland' (Waanders, per aflevering 7,95), be reikt uitgeverij Waanders een breed publiek. 'Ach lieve tijd' is een volgens een formule, die ook in andere provin cies en steden, ook in Vlaanderen, zeer succesvol is. 'Beleef het verleden van Zeeland', in negentien afleveringen, die samen, met de band, 168,55 kos ten. Er is voor deze uitgave veel recla me gemaakt, ook op Omroep Zeeland. Het aantrekkelijke is natuurlijk dat de consument maandelijks een prijs be taalt, die vergelijkbaar is met die van een tijdschrift. In enige opzichten is de opzet vergelijkbaar met de door Jac ques Cats samengestelde 'boek-bro- chures' van De Ruiter-Den Boer, die niet verzameld werden in een boek band, maar in een soort plastic op bergdoos/koffertje. Inhoudelijk ging het hierbij echter om sprokkelwerk. Voor wie op de hoogte is van de ge schiedenis van Zeeland, bevatten de afleveringen van 'Ach Lieve Tijd' na tuurlijk weinig nieuws. Dat is vanzelf sprekend ook niet de bedoeling. Als uitgebreide kennismaking met de ge schiedenis van Zeeland, is deze serie zeer geslaagd. De teksten zijn goed onderbouwd en voor een leek toch eenvoudig te begrijpen. De kwaliteit van het drukwerk is hoog, waardoor de illustraties goed tot hun recht ko men. Inmiddels zijn er vijf afleveringen verschenen: over het rijke verleden van Zeeland (dl. 1, Gijs van der Ham), de strijd tegen het water (dl. 2, Laurens Priester), het verkeer (dl. 3, Willem van den Broeke en Gijs van der Ham), de steden (dl. 4, Peter Sijnke) en het plat teland (dl. 5, Tiny Polderman). De kille optelsom der late jaren Wellicht zullen velen ir. M.A. Geuze wel kennen als iemand, die zich ge durende decennia zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor het Streekmuseum De Meestoot Tholen en Sint Philips- land. In 1995 verscheen van zijn hand over de twintig jaar dat het museum toen bestond 'Zichtbaar verleden' (De Koperen Tuin, 9072138392, 7,50). In hetzelfde jaar verscheen ook 'Het eiland Tholen van 1900 tot nu', dl. 2 (Van Geyt, 9612231826, 57,50). De kwaliteit van dit soort fotoboeken is sterk afhankelijk van de persoonlijke kennis van de samensteller. Als het de uitgever lukt, de onderschriften bij de juiste foto's te plaatsen (I), bieden ze vooral aan oudere lezers een feest van herkenning. De foto's zijn door Marien Geuze thematisch gerangschikt: perso nen, de waterkant, herverkaveling, boerderijen en landschappen, vereni gingen en scholen, kerken, beroepen, gebouwen, klederdracht, sport en ten slotte: allerhande. Een van de ge plaatste foto's is van boerderij 'De Laatste Stuiver', vlak bij Tholen, die in 1982 door Monumentenzorg werd ge restaureerd, maar in 1986 jammerlijk afbrandde. 'Tholen was weer een mo nument armer', concludeert de schrij ver. De door Van Geyt uitgegeven boeken zal men in een boekhandel niet snel tegenkomen, omdat de uitgever werkt met intekenlijsten die hij zelf verspreidt, buiten de boekhandels om. 40 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 42