Voor het te laat is Regionaal Economisch Actieplan moet Zeeland redden Karen Kroese Als geen ander weet mr. R.C. van den Heuvel, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Koninklijke Schelde Groep, wat het betekent wanneer de economische con junctuur niet meer in de pas loopt met de verwachtingen. 'Ook wij hebben onze blik veel te lang naar binnen gericht. We zijn te veel met ons zelf bezig geweest. De we gen die de Schelde Groep wilde bewandelen bleken opeens onbegaanbaar. Dan zak je weg.' Ongeveer 460 man personeel werd de wacht aangezegd. Een vernedering waar niet alleen de Schelde Groep mee te kampen heeft. 'Als we zo doorgaan, komt Zeeland er niet boven op. Het moet echt anders. Het moet afgelopen zijn met het navelstaren.' Samenwerken, bundelen van krachten en budgetten is noodzakelijk om Noord- en Midden-Zeeland het nodige economische elan te geven. Een aantal in stanties die hieraan bij kan dragen, heeft de handen ineen geslagen en een Regionaal Economisch Actieplan in het leven geroepen: REAP. Mr. R.C. van den Heuvel is voor zitter van deze stuurgroep. Prognoses wijzen uit dat de te verwachten ontwikkeling van de werkgelegenheid geen gelijke tred zal houden met de groei van de beroepsbevolking. Wanneer je een dergelijke prognose onder ogen krijgt, kun je mompelen 'wat erg' en in een hoekje wachten op de gevolgen. Je kunt ook pro beren de ontwikkeling om te buigen in een positieve, opwaartse spiraal. De Ka mer van Koophandel heeft het initiatief genomen een poging hiertoe te wagen. De Kamer heeft het economische actie plan 'Sleutels voor Morgen' gedoopt, om dat de zoektocht er een is naar de sleutels die de juiste deuren openen naar nieuwe, economische impulsen. Van den Heuvel: Toen ik werd gevraagd voorzitter te worden van deze stuurgroep, was mijn eerste reactie: niet weer zo'n praatcollege, weer zo'n club; wat moet ik ermee. Aan de andere kant is het de enige manier echt actief iets te doen, de neer gaande lijn proberen om te buigen. En het is nodig voor Zeeland. Het is een kleine provincie, nauwelijks 300.000 inwoners, dun bevolkt. Er is leegloop, de economie loopt terug en alleen de gezonde bedrij ven overleven. Er is in Zeeland te weinig sprake van een bloeiend industrieel mid den- en klein bedrijf. Die heb je toch no dig voor een gezonde conjunctuur. Als er wat moet gebeuren, is dat nu. Zo niet, dan hebben we allemaal over vijf jaar een kater.' Rapport We praten in het prachtige, statige hoofd kantoor van De Schelde Groep. Een ge bouw getekend door zijn roemruchte ver leden. De kamer van Van den Heuvel is modern ingericht, het ruikt er naar zwaar- leren stoelen. De voorzitter is rustig, oogt jonger dan verwacht en permitteert het zich af en toe te mompelen: men luistert toch naar wat hij te zeggen heeft. Dat klopt. Hij vertelt over het ontstaan van de stuurgroep. Een van de eerste acties is het vragen om advies geweest aan BRO uit Vught. Al eerder heeft dit adviesbureau voor andere regio's vergelijkbare studies begeleid, met succes. Een groot aantal personen en or ganisaties is gevraagd op welke terreinen er lacunes bestaan, waar er sprake zou moeten zijn van een betere samenwer king. Dit heeft geleid tot een rapport, op grond waarvan de stuurgroep is ingesteld. De stuurgroep bestaat uit vertegenwoor digers van diverse regionale organisaties: werkgevers, werknemers, intermediairen zoals het Instituut voor Midden- en Klein bedrijf, het Innovatiecentrum Zeeland en de Kamer van Koophandel, Arbeidsvoor ziening en verschillende overheden - hetzij als deelnemers, hetzij als waarnemer - zo als de provincie, de vereniging van Zeeuwse gemeenten, rijksconsulenten et cetera. De stuurgroep zal projecten defi niëren die bijdragen aan de economische en werkgelegenheidsstructuur van Mid den- en Noord-Zeeland. De vertegen woordigde organisaties doen dit samen, waarbij een van hen per project als 'trek ker' optreedt. Onnodige overlappingen moeten vermeden worden om zo de be schikbare middelen beter in te zetten. De stuurgroep is dan ook een platform van de deelnemende organisaties. Zij heeft geen eigen middelen (noch financieel, noch personeel), maar beoogt de doelstellingen van het rapport om te zetten in concrete projecten. De vergaderfrequentie zal in principe beperkt zijn: twee a drie keer per jaar. Versnipperd 'Begrijp me goed: de REAP is niet ontstaan uit kritiek op de provincie en andere over heden', haast Van den Heuvel zich te zeg gen. 'Maar er zijn inmiddels wel 25 com missies en toch gebeurt er nog te weinig. Zeeland is een micro-kosmos. We zijn alle maal krioelende visjes in een kleine vijver- bak. Oneerbiedig gezegd heeft Zeeland qua bevolking de maat van Rotterdam- Zuid op economische gebied. Maar we hebben een structuur die niet onderdoet voor dat van een heel land. Zeeland moet uitkijken dat de schaarse middelen niet te versnipperd worden gebruikt. 'Wat wij willen is elkaar de bal toespelen: dit is het plan, dat ga jij trekken en wij hebben er alle vertrouwen in dat je het kunt. Wanneer je hulp nodig hebt, roep je-' Het eerste project van de stuurgroep is een zogenoemde bedrijfsdoorlichting van een aantal (om te beginnen twintig) mid den- en kleinbedrijven. De doorlichting - op aspecten als techniek, marktorganisa tie, financiële structuur en dergelijke - mondt uit in een rapportage aan het be drijf met praktische aanbevelingen. Ook samenwerking en ondersteuning met en door andere organisaties wordt bekeken. Aan de hand van de resultaten zal deze 'quickscan' op grotere schaal aangeboden worden aan het Zeeuwse midden- en kleinbedrijf. Trekker' van dit project is het Innovatiecentrum Zeeland met ondersteu ning van het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf en de Kamer van Koophandel. Kaart van Europa Van den Heuvel: 'Zeeland moet de omslag 2 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 4