Nieuwe kansen voor de kust Gastcolumn P. A. Nouwen Elke keer dat 'toerisme in Zeeland' om wat voor reden dan ook op mijn agen da staat, gaan mijn gedachten onwille keurig terug naar één van mijn eerste lange fietstochten. Als jongeman trok ik met enkele vrienden vanuit Rotter dam richting Domburg. Die tocht heeft zo'n indruk gemaakt, dat de complete route me nog altijd helder voor de geest staat. Veel sterker dan tegenwoordig stond een tocht naar Zeeland in het teken van 'water'. De grote werken van het Deltaplan bestonden alleen nog op pa pier. De Zeeuwse en zelfs de Zuid-Hol landse eilanden waren daardoor nog veel beter als eiland herkenbaar. Want, of je nu koos voor het fiets- en voet- veer bij Goidschalxoord of voor de Ba- rendrechtse Brug ('Als de sirene loeit, de brug zo snel mogelijk verlaten'), je zag het water in elk geval. Nu we door tunnels en over dammen rijden, missen we dat oogcontact een beetje. Vooral de oversteek van eiland naar eiland maakte een tocht van Rotterdam naar Walcheren tot een onvergetelijk eve nement. Na de Hoekse Waard volgden nog de pont van Numansdorp naar Bruinisse en 15 km verderop alweer het veer van Zierikzee naar Colijns- plaat. De inspanning op de fiets werd tussen Kamperland en Veere voor de laatste maal onderbroken voor een stuk ontspanning op de pont. Zeeland en het toerisme In de tijd van deze tocht waren de Zeeuwse eilanden al zeer in trek bij va kantiegangers. Haamstede, Renesse, Westenschouwen, Domburg, Westka- pelle, Zoutelande en Cadzand talloze Nederlanders hebben in de jaren '50 en '60 in deze plaatsen de smaak van het toerisme te pakken gekregen. Zee land is altijd een topbestemming ge bleven. Vijftien procent van de be roepsbevolking is werkzaam in de sector recreatie en toerisme. Het illus treert hoezeer de Zeeuwse bevolking afhankelijk is van deze bedrijfstak. Het is duidelijk dat Zeeland zonder kust en water nooit zo'n hoge notering op de ranglijst van vakantiebestemmingen zou hebben gehaald. Een goede reden om even stil te staan bij het actieplan 'Zee van Cultuur', dat onlangs door de Stichting Toerisme Recreatie AVN en het Nederlands Bureau voor Toerisme aan staatssecretaris Van Dok is aange boden. Zee van cultuur Het actieplan 'Zee van cultuur' beoogt een kwaliteitsverbetering van het toe ristisch product 'kust en cultuur/ste den'. Het geeft een analyse van sterke en zwakke punten, kansen en bedrei gingen voor de kust, die zeker voor Zeeland relevant zijn. Het rapport stelt dat de traditionele productcombinatie 'zon-zee-strand' steeds minder vol doet. Er zijn investeringen nodig in sei zoenverlenging en productvernieuwing en in de promotie en marketing moet meer aandacht worden geschonken aan het achterland met zijn cultuur en zijn steden. Het rapport kwalificeert de huidige situatie met 'middelmaat troef', maar het ziet ook 'kansen bij de vleet'. In dit verband wijst het op een toene mende behoefte aan een hoogwaardig niveau van voorzieningen en van dienstverlening. Het rapport signaleert een groeiende vraag naar differentiatie binnen één totaalproduct en naar ac tieve vormen van recreatie. Ook het belang van een schone en gezonde re creatieomgeving en een ruim aanbod aan natuur en cultuur worden ge noemd. Een 'Zee van cultuur' bepleit meer samenhang door samenwerking en afstemming. Sterke troeven De ANWB is van mening dat Zeeland sterke troeven in handen heeft, ook als we achter de kustlijn kijken. Dat geldt zeker voor de natuur. De oprichting van het Nationaal Park Oosterschelde heeft de volledige steun van de ANWB. Zes jaar geleden hielden we al een pleidooi voor deze status, in plaats van de aanwijzing tot beschermd na tuurgebied in het kader van de Natuur beschermingswet. Wij pleiten ervoor, dat de parkgedachte ook tot uitdruk king komt in de inrichting en in het be heer van dit waardevolle natuurgebied. De toerist zal zich dan eerder als gast gedragen, dan wanneer hij overal op bordjes 'verboden toegang' stuit. Ook het gebied van de Voordelta - een na tuurgebied in wording - verdient alle zorg. De ANWB heeft er bij de beleids makers op aangedrongen niet dezelfde fout te maken als bij de Oosterschelde. Kijken we naar de product-marktcom- binatie 'kust-steden-cultuur' dan kan de Westerscheldetunnel naar onze mening uitstekende nieuwe kansen scheppen. Door de vaste oeververbin ding komt de Zeeuwse kust immers veel dichter bij de Vlaamse kust en kunststeden te liggen. Door grensover schrijdend samen te werken kan het totaalproduct veel breder worden. Ook in organisatorisch opzicht zien wij een heilzame verbreding van de samen werking. Met de provincie Zeeland en vele andere betrokkenen is de ANWB erin geslaagd een 'toeristisch huis' op te richten. Het kan een geschikte uit valsbasis worden voor verdere samen werking tussen een belangrijke partij en. Actie-plan Terug naar het actieplan 'Zee van cul tuur'. Het plan ligt er, nu de actie nog. Het rapport bevat in elk geval een lijst met concrete aanbevelingen. Ook de 'glazen dijk' staat op de lijst. Wat ons betreft is wel duidelijk, waar dit project gestalte moet krijgen: in Zeeland en dan het liefst op Neeltje Jans. Hoewel voor enkele ideeën al initiatieven zijn genomen, zal er nog heel wat water langs de Zeeuwse kusten stromen voordat de woorden uit 'Zee van cul tuur' zijn omgezet in daden. We hopen dat velen zich aangesproken voelen. Nogal wat actiepunten hebben betrek- Zeeuws Tijdschrift 13

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 15