Wanneer je wilt mikken op nieuwe pu blieksgroepen die minder museumgericht zijn, dien je als instelling aansluiting te zoeken bij wat mensen mooi vinden om naar te kijken en waarvan ze iets kunnen leren. De bevolkingsgroep die niet zo mu seumgericht is, ziet een bezoek aan een museum minder als ontspanning. Musea zouden er derhalve aan kunnen werken om hun aanbod op moderne aanspreken de manieren aan het publiek te tonen. Het gaat bezoekers - zoals onderzoek laat zien - vaak juist om 'het verhaal erachter' (Knoop, Visser, Orosze Nipper, 1996). De relatief lage waarderingen voor bijschrif ten bijvoorbeeld duiden erop dat hier nog het een en anderaan schort. Via wisselcol lecties kan een grotere dynamiek in het aanbod gebracht worden. Het blijkt dat dit vaak bredere publieksgroepen weet aan te spreken. Kinderen lijken een sleutelrol in het muse- umbezoek te vervullen. Ouders gaan vaak naar een museum omdat zij het voor hun kinderen leerzaam vinden. Dit geldt zeker ook voor de bevolkingsgroep die niet zo museumgericht is. En het lijkt er op dat jonge mensen met een eenmaal op gedane belangstelling voor musea die in hun verdere leven vasthouden en op ho gere leeftijd verbreden door vaker musea te gaan bezoeken. Aan de geschiktheid van een groot deel van de musea voor kinderen valt volgens het publiek nog wel iets te verbeteren. LITERATUUR CBS (1997). Sociaal culturele berichten 1996-15. Cul tuurbeheer 1995 musea. Voorburg/Heerlen: CBS. Haan, J. de (1997). Het gedeelde erfgoed; een onder zoek naar veranderingen in de cultuurhistorische be langstelling sinds het einde van de jaren zeventig. Het culturele draagvlak 3. Rijswijk: SCP. Knoop, R.R., YJ. Visser, L. Grosze Nipper (1996). Be volkingsonderzoek 'archeologie' samenvatting. Am sterdam: NIPO. Leenders, J. van, C. Sips (1996). Musea in de econo mie. Den Haag: Instituut voor onderzoek van over heidsuitgaven. Magazine Zeeuwse Musea. (1995). Middelburg: Bureau Provinciaal Museumconsulent Zeeland, Ver eniging van Zeeuwse Musea, Provinciale VVV Zee land. Provincie Zeeland (1995). Museumbeleid in progressie. Een notitie over een geactualiseerd pro vinciaal museumbeleid. Middelburg: Provincie Zee land. Scholten, W.H.P (1996). Musea in Zeeland. Een kennismaking. In: Vlaanderen, jg. XLV, nr. 261, p. 131-135. Gepensioneerd schoenwinkelier. Gefotografeerd en geïnterviewd voor liet Zeeuws Museum in Middelburg. Juli 1996. ,,lk draag kleding voor het gemak. Ik ben hier met de fietsclub met vakantie, we komen uit Brabant, eens per jaar gaan we een paar dagen weg om ons eens lekker te laten verwennen in een hotel. De trui draag ik om dat mijn vrouw die mooi vindt. Een man kleedt zich toch vaak naar de smaak van de vrouw. De pet was een laatste vaderdag kado en die is een beetje om er jong uit te zien". Foto: Dresscode Bekend, Anda van Riet Karina Leijnse. Zeeuws Tijdschrift 27

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 29