ontwikkeling, distributie. Voor de toe ristische sector waren het tot voor kort begrippen uit een andere wereld. Dat zal gaan veranderen, weet ze zeker. 'We zullen ook gebruik moeten maken van de wetenschap, gedegen onder zoek laten uitvoeren. Wié associeert nou wat met Zeeland, bijvoorbeeld. We weten het niet, maar die informa tie is wel van wezenlijk belang.' En als het antwoord al wel bekend is, noopt dat tot een andere aanpak, die zich niet meer tot de grenzen van de pro vincie beperkt, maakt ze duidelijk. Zeeland wordt geassocieerd met 'de eilanden', daarbij wordt Goeree Over- flakkee wél meegerekend, maar Zeeuws-Vlaanderen niét. Als we nu 'de kust' willen verkopen, moeten we ons niet meer tot de eilanden beperken. Dan moeten we ons op de hele Neder landse kust richten, van de Waddenei landen in het noorden tot de eilanden en kusten in het zuidwesten -dus óók Zeeuws-Vlaanderen-.' Volgens haar wordt er nog te veel vanuit structuren en regio's gedacht en te weinig vanuit producten en marktcombinaties. Ze zegt: 'Je kunt het je niet veroorloven omdat we nou eenmaal Zeeland zijn en omdat de VVV ook provinciaal georga niseerd is, om je tot de grenzen van de eigen provincie te beperken. We moe ten natuurlijke allianties aangaan, die buiten de grenzen van de eigen regio, provincie of natie gaan.' Zo ziet ze het Vlaamse achterland met de rijke cul tuursteden Brugge, Gent en Antwer pen als potentiële kandidaten om zo'n natuurlijke alliantie mee aan te gaan. 'Je zou stom zijn, als je het niét doet', zegt ze. Een heel ander voorbeeld van een natuurlijke alliantie deed zich voor bij de voorbereidingen voor de cultuur ruimte in het nieuwe promotiepavil joen. Ze deed een beroep op mensen en organisaties uit het culturele leven in Zeeland en was blij verrast over de enthousiaste respons. De samenwer king groeide uit tot een natuurlijke al liantie, waar beide partijen baat bij hebben. 'We maken gebruik van el- kaars sterke kanten en daardoor kun nen we elkaar versterken.' Er is een re latie ontstaan die ook in de toekomst tot vormen van samenwerking zal lei den, denkt Margot Tempelman. Zij: Ik bezoek Holland om mijn nieuwe echtgenoot voor te stellen aan mijn neven die hier in Holland wonen. Mijn vader was afkomstig uit Holland, dus ik heb hier nog wat familie wonen die ik om de paar jaar bezoek. Ik draag comfortabele kleding bij het reizen. Gewoon oude mantelpakken en sweaters. Waarom oude kleding? Ja, iets an ders heb ik niet. Wat ik aan kleding heb draag ik steeds weer opnieuw, ik ben oud en mijn kleding is dat ook". Hij:Voor mij geldt eigenlijk hetzelfde: makkelijke kleding wel van goede kwaliteit. Soms draag ik wel eens een stropdas maar dat is alleen tijdens gelegenheden wanneer dat van mij verlangd wordt". Amerikanen uit Connecticut. Zij: Huisvrouw. Hij: Journalist 'Time and Life' en schrijver. Gefotografeerd en geïnterviewd in Veere. April 1996. Foto: Dresscode Bekend, Anda van Riet Karina Leijnse. Zeeuws Tijdschrift 31

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 33