een dergelijk grootschalig project is niet verwonderlijk. Zeker in de Westhoek van Schouwen niet, waar vooral de be langenbehartigers van middenstand en recreatie-ondernemers kritisch over de schouders van de gemeentelijke politici meekijken. Opvallend bijvoorbeeld dat de publieke tribune tijdens de raadsver gaderingen binnen de nieuwe gemeente voornamelijk door betrokkenen uit Re- nesse en Burgh/Haamstede wordt be zet. Soms wordt ter plekke commentaar geleverd op het beleid, vaak ook op de hoek van de straat of aan de tap. Dat pad bijvoorbeeld vanaf het transfe rium naar het dorpscentrum; dat kon helemaal niet volgens sommige midden standers. Het oorspronkelijke tracé zou volgens hen ten onrechte zijn verlegd. Het pad loopt met een wijde bocht om de schuren van de familie Steur aan de Dreef heen. Het pad wordt aan beide zijden begrenst door een aarden wal en wordt daardoor volledig afgesneden van het dorpscentrum. Het pad zou, volgens de klagende ondernemers ook veel te smal zijn en te weinig zitmogelijkheden bieden. Wat zijn ten slotte twaalf bank jes op die duizenden en nogeens dui zenden mensen die er straks rondlopen. Geneuzel Wethouder Veerhoek toonde zich wei nig onder de indruk van deze kritiek. Wellicht had hij geen tijd voor dit soort geneuzel. Er moest tenslotte ook nog geld binnengehaald zien te worden voor de realisatie van een Recreatief Milieu Centrum (RMC) in de directe omgeving van het transferium. In een RMC krijgen de bezoekers op een speelse en interac tieve wijze veel informatie toegediend over natuur en milieu. Door middel van educatiepanelen wordt die informatie weergegeven. Bij de opzet is uitgegaan van vijf hoofdattracties: Islandview, Star- watching, Afvalspel, Waterlifegames en Ecogambling. Komend bij de panelen wordt de bezoeker steeds uitgedaagd om een spel te spelen of een puzzel op te lossen. Islandview is een tocht langs natuur, landschap en bezienswaardigheden van Schouwen, maar ook een tocht naar het verleden en de toekomst van het voor malige eiland. Er wordt gebruik gemaakt van CDI-computerprogramma's. Bij Starwatching maakt de bezoeker kennis met de moderne technieken van ruimtevaart en satellietbeelden. Het spel gaat in op de relatie tussen bezoeker en de wereldwijde milieuproblematiek. Als een soort reiziger in een mini-space shuttle wordt de bezoeker met de ernst van de situatie geconfronteerd. Tijdens het Afvalspel maakt de bezoeker een bizarre tocht door een afvalberg, waarbij zijn tast- en reukvermogen op de proef wordt gesteld. Bij de attractie Waterlifegames komt de bezoeker eerst terecht bij een watergrot. De interactieve computerspelletjes van dit onderdeel gaan in op de milieu as pecten van het water, zoals de effecten van recreatie in en op het water. In het Waterhuis staat het watergebruk in en om het huis centraal en informatie over het gebruik van drinkwater en de voorziening ervan komen aan de orde in het drinkwaterspel. Een spel met ozonlaag-beschermende en ozonaantastende factoren wordt ge speeld bij de attractie Ecogambling. Drie werelddelen staan erin centraal: energie verbruik in Noord-Amerika, verkeers problematiek in Europa en aantasting van de ozonlaag in Australië. Naast het attractiecentrum met deze vijf hoofd thema's komt er een educatiecentrum in het RMC, bestaande uit een leslokaliteit, een bibliotheek en een biologische tuin. En natuurlijk wordt er ook plaats inge ruimd voor een milieushop en voor de horeca. Volgens de opstellers van de eindrapportage kan op ruim 67.000 be zoekers per jaar worden gerekend. Van belang is dat de interactieve com puterspelletjes met een zekere regel maat - voorgesteld wordt om de zeven jaar - worden vervangen. Dat aan de realisering van een RMC een fors prijskaartje hangt, behoeft nauwe lijks betoog. Aanvankelijk opteerde de voormalige gemeente Westerschouwen voor een veel eenvoudiger Milieu Edu catief Centrum (MEC). Grootste verschil is dat een RMC veel meer is toegespitst op een breed publiek. In een RMC im mers worden de educatieve en informa tieve kanten van het milieu gekoppeld aan recreatie en ontspanning. Een RMC is dan ook veel speelser dan een MEC. Europese pot Vlak voor de gemeentelijke samenvoe ging op Schouwen-Duiveland werd be kend, dat met succes een beroep was gedaan op de Europese subsidiepot In- terreg 2. Voor de realisering van het RMC bleek in Brussel een subsidie van 1,3 miljoen gereed te liggen. In samen werking met de Vlaamse gemeente Blankenbergen, die de pier wilde op knappen werd een beroep gedaan op de subsidie in het kader van de Revita lisering Kustgebied Euregio Schelde- mond. Becijferd werd dat voor het RMC, dat een plaats moet krijgen bij het transfe rium, een bedrag van 2,8 miljoen gul den nodig zou zijn. De Europese subsi- diebijdrage bracht de realisering een belangrijke stap dichterbij. Het college van b en w stelde de raad voor een eenmalige bijdrage van 461.000 gul den te leveren en een jaarlijkse bijdrage van 65.000, hetgeen neerkomt op twee gulden per inwoner. Veel meer dan wat gesputter in de marge leverde dit voorstel binnen de gemeenteraad niet op. De RPF uitte grote bedenkin gen, sprak over een zware financiële last en had grote twijfels over de haal baarheid van 67.000 bezoekers per jaar. Ook de fractie van GroenLinks stemde tegen. Deze partij had het lie ver bij een eenvoudig MEC gehouden in plaats van een op het grote publiek gericht RMC. Discussiepuntje vormde ook nog het al of niet verstrekken van een vergunning voor licht-alcoholische dranken in het pannenkoekenhuis dat in combinatie met het RMC wordt gerealiseerd. Uit eindelijk toonde de meerderheid van de raad zich ambitieus genoeg om de vette kluif uit de Europese subsidiepot binnen te halen en daar zelf ook de fi nanciële consequenties voor te dragen. Een RMC zou immers een prachtige in vulling zijn voor de roep om een goede slechtweervoorziening in de Westhoek en met een transferium naast de deur worden de bezoekers als het ware naar de ingang geleid. Pinksteren is wellicht het drukste weekend van het jaar in Renesse. Re den om te besluiten dit jaar met Pink steren al een bescheiden deel van het in aanbouw zijnde transferium open te stellen bij wijze van proef. Alleen het met beton bestrate deel, want het ge wapende gras moet eerst nog wat 36 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 38