Waterpaviljoen 28-5-1997. Foto: Jaap Wolterbeek. ieder geval zullen zij een hele waterige be leving krijgen.' De elektronica en de in vloed van mensen op die elektronica speelt een grote rol. Eén van de invoerders van data is een weerstation. Het karakter van het gebouw wordt dus ook beïnvloed door het weer, in welke mate is nog onbe kend. Hij beloofde het al: het is nooit het zelfde. 'Als je een volgende keer komt zul je iets anders meemaken, dat is het unieke eraan. Het zal vragen oproepen in plaats van beantwoorden en een volgende keer zal het weer nieuwe vragen oproepen, die misschien wel nooit beantwoord worden.' Niets waterpas Wat er nog meer opvalt? Het simpele feit dat niets in het gebouw vlak is. 'Elke milli meter van 't gebouw is anders. Op som mige momenten zullen mensen denken: hier kan ik niet lopen en twee minuten la ter zal blijken dat ze er wél kunnen lopen! Vloeren die overgaan in wanden en pla fonds en omgekeerd. Constant zullen mensen de waterpas in hun eigen lijf moeten gaan zoeken, want er is géén wa terpas in het gebouw. Er zijn geen ramen waardoor je naar buiten kunt kijken, je kunt je dus niet oriënteren op de horizon. Mensen moeten het uit zich zelf halen en moeten een vorm vinden om met het ge bouw om te gaan. Dat is een vorm van in teractiviteit die verder gaat dan alleen maar op een knopje drukken. Er wordt een beroep op het lichaam van de bezoeker gedaan, zonder dat het nu een survival- tocht wordt. In mijn optiek zullen mensen zich ook als water gaan bewegen door dat gebouw en er ook uiteindelijk uitstromen. Dus ook: iedereen stroomtDat denk ik, dat weet ik ook nog niet zeker.' Ook tij dens de bouw is er de nodige onzekerheid geweest. De opening is al eens uitgesteld. De makers en de directeur zijn zelf ook erg benieuwd naar het uiteindelijke resultaat. 'Als het eenmaal draait zijn we vooral be nieuwd naar hoe mensen zich daadwerke lijk in dat gebouw zullen gedragen. Logis tieke onvolkomenheden zijn zo te verhelpen. Maar hoe het uiteindelijk de bezoekers zal vergaan, weten we nu nog niet.' Hij ziet het al wel zo voor zich: kin deren die meelopen op het tempo van een virtuele golf. 'Als die golf terugkaatst zul len zij dan ook teruggaan? En wat gebeurt er als twee golven tegen elkaar kaatsen? Botsen kinderen dan ook tegen elkaar? Ik weet het niet. Ik ben reuze benieuwd....', Virtual reality Een groot deel is virtual reality omdat vir tueel een aantal werelden zichtbaar wor den gemaakt. Het zijn geen filmbeelden van een bestaande werkelijkheid. Het is een ontworpen werkelijk. 'Er is bijvoor beeld een onderwaterwereld met water beestjes geprogrammeerd. Dat zijn geen bestaande beesten, ze zijn ontworpen, le dereen weet een beweging van een vis te duiden, daar zwemt iets of daar zweeft iets in het water, ledereen herkent het pul serende gedrag van een kwal, maar in de ze ontworpen wereld krijgen ze hele ande re kleuren, zijn ze doorzichtig en niet direct als zodanig herkenbaar, maar hun bewe- 40 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 42