Spraakmakende vrouwen in Zeeland Matthey de Muynck-Hovestadt Gerdi Preger Ze houdt zich bezig met het toeristisch product "Zeeland". Als geen ander kent ze de mogelijkheden van deze provincie. Ze is niet voor niets jaren lang adjunct-directeur van het Bureau voor Toerisme Zeeland. Sinds de reorganisatie houdt ze zich als hoofd van de vakantieboekingscentrale vooral bezig met de bemiddeling van allerlei soor ten accommodaties. Matthey de Muynck (50 jaar geleden in Yerseke geboren) was eigenlijk voorbestemd om na haar MMS en Handelsopleiding in het bedrijf van haar vader (plastic-verwer kende industrie) te gaan werken. Maar ze kwam er al snel achter, dat "twee mensen met hetzelfde karakter" op den duur wel eens tot problemen zou kunnen leiden.... Ze was oprecht van plan tot haar dertigste in allerlei soorten bedrijven ervaring op te doen en dan een definitieve keuze te maken. Zover kwam het niet. Bij het tweede bedrijf - de toenmalige Provinciale VVV - liet ze zich overhalen om te blijven. Zo maakte ze als aktief betrokkene de hele ontwikkeling mee van de "twee kamer- tjes-plus-plofkachel" van toen naar de prestigieuze gloednieuwe behuizing van het Bureau voor Toerisme Zeeland nu. Haar werk bepaalt voor een groot deel haar leven. De tijd die overblijft verdeelt ze tussen haar echtgenoot, de drie kinders, de boot, de tuin en het zelf zoeken naar edelstenen en mineralen. De herinneringen aan haar ontdekkingsreizen naar deze "schatten" in de aardkorst zijn levendig. Ze vertelt er enthousiast over. Datzelfde enthousiasme loopt als een rode draad door de verhalen rond haar werk. Vraag 1Wie (of wat, welk gedachtengoed) heeft je in je leven het meest geïnspireerd? Antwoord: Mijn vader. Vooral door z'n doorzettingsvermogen. Niet bij de pak ken gaan neerzitten bij een tegenslag. Je moet blijven zoeken, want er is altijd een oplossing. Zijn overlijden heeft diep ingegrepen in mijn leven. Vraag 2: Wie heeft de meeste invloed op je gehad en waarom? Antwoord: Dat is niet één persoon geweest. Heel veel mensen hebben aan me geschaafd en hebben me laten zien hoe het ook anders kan. Vraag 3: Waar ben je het meest trots op in watje hebt bereikt? Antwoord: ....denkt na....schudt dan bedachtzaam "nee". Er is niets wat ik alleen kan of alleen heb gedaan. Er is altijd sprake geweest van een team. Een soort "kruisbestuiving" om iets te be reiken. Vraag 4: Wat zou je graag een keertje overdoen? Antwoord: Niets. Echt niet. Natuurlijk heb ik ook zaken niet goed aangepakt en heb ik fouten gemaakt. Door dat te erkennen kun je fouten ver beteren en er van leren. Vraag 5: Wat is voor jou de essentie van je leven? Antwoord: Leven en laten leven. Dat heb ik geleerd van m'n ouders en van het dorp waar ik ben opgegroeid: Yerseke. Dat is een eigengereid dorp met grote verschillen in geloof, waar het maatschappelijk leven toch op rolletjes loopt. M'n ouders zeiden altijd: leef zo goed mo gelijk en laat anderen de ruimte. Dat doe ik dus ook. Ik geef ruimte aan anderen en vraag ook een stuk leefruimte van mijn medemens. Hoe het was Het is een "zootje" in het pand aan de Markt 65 in Middelburg op de ochtend, dat ik Matthey de Muynck kom bezoeken. Overal staan dozen. Je moet voorzichtig zijn met de deuren, die je opent. De ruimte is beperkt. Nog wel. Binnen twee weken zal er worden ver huisd naar de nieuwe stek - vanuit het raam van de eerste verdieping is het dak van het voormalig Waterschapshuis goed te zien - van het Bureau voor Toerisme Zeeland. Hectische tijden voor iedereen dus. Maar het is natuurlijk een geweldige uitdaging om samen met de ANWB, de VVV en andere inwonende organisaties (Breed Overleg Deltawater, Recron, Recre atieschap Veerse Meer) het Toeristisch Huis Zeeland te gaan bevolken. Dit zijn de laatste loodjes van een periode die voor Matthey de Muynck meer dan 30 jaar ge leden begon in de Lange Giststraat in Mid delburg. Tijd voor een terugblik en een visie op de toekomst? "Prima, maar niet te lang, want ik heb het druk". Zakelijk en zonnig (haar licht-blond, en semble knal-geel, sieraden smaakvol) zit ze achter haar tamelijk lege bureau. Ogen schijnlijk ontspannen, maar met een wak kere blik. Als ik verschrikt uit m'n stoel omhoog schiet omdat er ineens hanengekraai door de kamer klinkt, heeft ze duidelijk pret. "Dat is een klokje met het geluid van kraaiende hanen op de hele uren", legt ze uit, "als je dat twee maal hoort in een ge sprek, weetje datje hier al meer dan een uur zit". Een duidelijk hint. Maar als de haan een uur later weer kraait, is ze volop aan het vertellen en lijkt de tijd even minder be langrijk. Willekeur Matthey de Muynck heeft in die 30 jaar veel zien veranderen. Toen ze bij de Provinciale VVV kwam wer ken was ze één van de vier werknemers. Nu werken er ruim 30 mensen en in de 48 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 50