er niet van om m'n tijd te verdoen', zegt ze nuchter, 'ik werk praktisch en ik vind het prettig om nuttige dingen te doen. Ik ga ook niet in van die vage commissies zitten. Daar schiet niemand wat mee op. Ik draag zorg voor deze gemeenschap. Daar ben ik voor ingehuurd. Soms voel ik me net een moeder van een groot gezin.' Dat "grote gezin" telt ongeveer 9000 in woners: Philippine geniet internationale faam als mosseldorp van Zeeuws-Vlaan- deren waar vooral onze zuiderburen mas saal op af komen; Westdorpe is een lang gerekt dijkdorp en de grensplaats Sas van Gent ligt precies op het draaipunt van het Kanaal van Gent naarTerneuzen. Sas van Gent viert dit jaar z'n 450-jarig bestaan en kan terugzien op een roerig en kleurrijk verleden. 'Sas van Gent staat nu op een keerpunt. De oude erfenis wordt langzamerhand afgestoten en we zijn aan een nieuwe fase begonnen. Dit jaar nog wordt er een begin gemaakt met nieuwe kadefaciliteiten: 225 meter kade en een nieuwe insteekhaven. Bovendien wordt er 100 hectare aan nieuwe indus- triegronden ingericht. Dit is in velerlei op zichten een historisch jaar, een jubileum jaar, waardoor je vanzelf nog eens stil staat bij alles wat er is gebeurd en hoe je in de toekomst verder wil.' Mevrouw Van Rest doet geen moeite haar enthousiasme voor Sas van Gent te verbergen. Ze loopt heen en weer tussen de boekenkast en het bureau om een boek, foto of brochure te laten zien. Ze heeft zich in de afgelopen tien jaar inten sief verdiept in het verleden en de moge lijke toekomst van deze Kanaalzone-ge meente. 'We zijn klaar voor de 20e eeuw', zegt ze vol overtuiging, 'we hebben alle voor waarden geschapen om de kanaalstreek economisch en verantwoord te kunnen laten groeien. Sas van Gent ziet hierin heel duidelijk z'n rol als zelfstandige ge meente. Ik weet dat burgemeester Barbé van Terneuzen hier anders over denkt - die zou het liefst de hele Kanaalzone in clusief Axel bestuurlijk onder z'n hoede nemen - maar ik heb steekhoudende ar gumenten om het niet met hem eens te zijn. We hebben als buurgemeenten goe de afspraken gemaakt en ik zie de toe komst dan ook vol vertrouwen tege moet', zegt ze ferm. Bezetting Een stukje Sasse geschiedenis: Sas van Gent stond bijna 100 jaar onder Gents bestuur. Er mocht niet zelfstandig worden gehandeld bij de sluis in de Sasse Vaart, waar Sas van Gent zou ontstaan. Het bleef voornamelijk bij laden en lossen, wat de werkzaamheden betrof. Daardoor bestond de beroepsbevolking vooral uit ambachtslieden, kaaimeesters, winkeliers, herbergiers en natuurlijk schepentrekkers. Het was een komen en gaan van "vreemd volk" bij de sluis. De sluis was van groot strategisch belang; in de loop der jaren werd er een complete vesting Ook het slaan van "eerste paal" hoort bij het burgemeesterschap. Samen met Outokompu direkteur Klap, Fundex-man Verstraete en gedeputeerde Bruinooge. Zeeuws Tijdschrift 9

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 11