De Sasse brandweer krijgt onderscheidingen van hun burgemeester. land worden. Waarom moet dat alle maal? Geef me één goede reden.' afspraken Het gesprek stokt even. Ergens in het Stadskantoor rinkelt een telefoon. De koffie is koud geworden. Herindeling lijkt niet tegen te houden. Kijk maar naar Schouwen-Duiveland. Daar is de herin deling ook gewoon doorgegaan. Ga daar maar eens praten, hoe het er nu voorstaat. Uit wat ik hoor, zowel van bestuurders als burgers, heeft de samen voeging meer na- dan voordelen opgele verd. Wat de veelgeroemde bestuurs kracht betreft: het zijn praktisch dezelfde mensen, die er nu weer aan het roer zit ten. Zijn dat soms ineens betere bestuur ders geworden door die herindeling?'" Het argument dat grotere gemeenten mensen met meer deskundigheid in dienst kunnen nemen, is ook makkelijk te weerleggen, vindt mevrouw Van Rest. 'Als je een bijzondere deskundig heid nodig hebt, huur je die gewoon in. Dat doen alle gemeenten. Trouwens, hier werken academisch gevormde ambtenaren, die we goed betalen, zegt ze niet zonder trots, 'onderschat ons niet. Als één van de weinige gemeenten hebben we bijvoorbeeld een goed uitge ruste milieu-meetwagen, die we regel matig uitlenen aan andere gemeenten, zoals Zelzate. En we hebben toch ook maar die twaalf aanvragen voor inten sieve varkenshouderij buiten de deur weten te houden! We kunnen als zelf standige gemeente echt onze broek zelf ophouden.' De toekomst van de Kanaalzone. Zijn die ambities en potenties te verwezenlij ken met verschillende gemeenten, meerdere autoriteiten dus, die toch het eerst aan het belang van hun eigen ge meente denken? Mevrouw Van Rest vindt van wel. Sterker nog: 'Ik vind het een goede zaak, als daar meerdere gemeenten bij betrokken zijn. Waarom zou dat één autoriteit moeten zijn? Met meerdere gemeenten blijf je als bestuurder alert, houd je de verhoudin gen fris. De verantwoordelijkheden moet je zo dicht mogelijk bij de laagste be stuursniveau^ houden. We kunnen nu gebruik maken van de bestuurskracht van meer gemeenten. Dat is toch alleen maar positief? Bovendien zijn er verre gaande samenwerkingsafspraken ge maakt op tal van terreinen. Ik denk alleen al aan het "Plan van aanpak Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen" van vijfjaar gele den. Daar is alles wat de Kanaalzone be treft in vastgelegd: het bevorderen van het regionale economische ontwikke- lingspotentiëel, het verbeteren van de re gionale woon kwaliteit, het opheffen van de overschrij ding van milieugrens waarden en terugdringing van milieube- Zeeuws Tijdschrift 11

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 13