Lichtbaken op splitsingsgedeelte, Sas van Gent. Foto: Corné Bastiaansen. joenen investeren in de kanaalzone? De Nederlandse arbeidsmarkt heeft een uit stekende reputatie, volgens de mannen aan boord. De economie is stabiel, er zijn weinig of geen stakingen en het perso neel is goed opgeleid. Bovendien ligt de kanaalzone in het centrum van Europa: Engeland en België liggen binnen hand bereik. Genoeg vertrouwen kortom voor Norsk Hydro bijvoorbeeld om van 1982 tot 1988 1,1 miljard gulden in de N.S.M. te steken voor het maken van meststoffen bij Sluiskil. Bij de Association Cooperative Zélandaise de Carbonisation G.A. (ACZ) heerst volop bedrijvigheid: binnenvaart schepen worden geladen en gelost met kolen door middel van hoge kranen op rails. Bergen cokes vormen een futuris tisch landschap in vele tinten grijs. ZA&A (Zeeuwse Asfalt Associatie), Cerestar (glu- cosestroop), Zuid Chemie, Sas Glas; alles is prachtig te zien vanaf de Rupelmonde. Realisten De bespiegelingen aan boord van de Ru pelmonde zijn wat somber van toon: er is minder werk en dat moet door minder mensen worden gedaan. Vroeger was veel beter, maar het werk was zwaarder. Weinigen halen hun pensioen in goede gezondheid. 'Met drie man aan boord kun je niet rustig aan doen. Vroeger als je oud begon te worden, mocht je koken, schoonmaken, smeren, dat soort klussen', vertellen Kees, Hans en Jan. 'Nu is het aanpoten; ook de machinist werkt aan boord.' Kees: 'Dat is niet goed voor je. In de machinekamer is het gauw over de dertig graden en buiten is het een stuk kouder. Een verkoudheid heb je zo te pak ken.' Gelukkig zijn het realisten, deze in nemende mannen. Zij weten dat het wei nig zin heeft bij de pakken neer te zitten en te kniezen en ze gedragen zich hier naar. Ze vertellen anekdotes bij de koffie. Over de wachttoren van de bruggen bij Sas van Gent en Sluiskil bijvoorbeeld: de brug wachters waren na een aanvaring bang geramd te worden door de zeeschepen. De wachttoren is verplaatst naar de wal. Er worden nu speciale buffers gemaakt voor het geval de brug weer geraakt zou worden. Links bomen in twee rijen dik langs het kanaal, groen achterland, rechts industrie. Het 'zottekot' bij Zelzate is een dorp op zich en boezemt voornamelijk angst in: als je daar eenmaal in zit, kom je er niet meer uit. Het park bij het grensdorp ligt er prachtig bij, maar mag niet betreed wor den vanwege het gif in grond. Dat deze gifaffaire nog een staart zou krijgen, kon den we toen nog niet bevroeden. Breder, dieper, rechter De douanekantoren getuigen van tijden Zeeuws Tijdschrift 21

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 23