hier ook sprake zal zijn van een echt beleid, waarin ook ruimte is voor kun stenaars uit de streek.' En inderdaad ijvert de kunstcommissie voor het stringent toepassen van de 1% regeling voor beeldende kunst bij nieuwbouw. En aangezien er de ko mende jaren nog zo'n vijf of zes grote gebouwen gerealiseerd worden, zal de beeldende kunst in wellicht een kleine bloeiperiode tegemoet gaan. Nu nog afwachten of er een open inschrijving komt. Want natuurlijk wordt er in Terneuzen ook op professionele wijze geschilderd, met glas en lood gewerkt of gefoto grafeerd. Helaas is het zo dat van deze productie maar weinig doordringt tot de publieke sector. De infrastructuur ontbreekt om het werk uit de ateliers van de verschillen de kunstenaars tegen een aardige ver goeding te laten ontsnappen. Kunstuitleen en bibliotheek Sinds 1995 is er in Terneuzen een afde ling van de Stichting Kunstuitleen Zee land gevestigd. Bij navraag bij enkele medewerkers blijkt dat de belangstel ling van de meeste leden uit Zeeuw- Vlaanderen uitgaat naar de meer figu ratieve, dan wel realistische kunst. Dit tot groot verdriet van 'Middelburg'. Grensverleggen is daar de norm. Dat houdt in dat men vindt dat het publiek 'aan de andere kant' nog opgevoed dient te worden. De medewerkers van de Terneuzense afdeling zitten minder met de voorkeur van hun cliënten in hun maag. 'Als de mensen maar komen, dan komt er vanzelf een discussie over kunst op gang', is de reactie van Peter Clijssen (glazenier en vrijwilliger). Frans Kegels (vrijwilliger, restaurateur) is niet zo te spreken over het aankoopbe leid: 'Zeeuws-Vlaamse kunstenaars krij gen in Middelburg nauwelijks een kans. Alleen Johnny Beerens is aangekocht. Onze opvattingen over kunst worden niet erg gewaardeerd in Middelburg.' Uit de statistieken van de jaarverslagen blijkt overigens dat het aantal abonnees in Terneuzen niet achterblijft bij de rest van de provincie. De kunstuitleen is ondergebracht in het gebouw van de openbare bibliotheek. Zicht op Terneuzen binnenhaven. Foto: Corné Bastiaansen. Zeeuws Tijdschrift 39

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 41