A. FABERY DE JONGE hier het drukst bezocht worden. Ik kan dat ook wel begrijpen. Onze bezoekers zijn hard werkende mensen die een ge slaagde avond willen hebben. Ca je naar een meer experimentele groep, dan kan er wel eens iets misgaan. Maar ook de mogelijkheid dat een voorstelling eens minder is, hoort bij de levende wereld van het theater.' Wat er ook toe bijdraagt dat de experi mentele en risicovolle voorstellingen minder bezocht worden is het feit dat Terneuzen geen studentenstad is, be denk ik. Een belangrijke schakel in de publieksopbouw ontbreekt. 'Inderdaad, maar ik moet er nog bij voegen, dat we een zeer dankbaar en aandachtig publiek hebben. Musici valt het altijd op dat er hier nauwelijks kuchers in de zaal zitten.' Weinig kuchers dus. Al weer een plus punt voor Terneuzen De dag na mijn gesprek lees ik in de PZC dat alle gemeentebesturen in Zeeuws-Vlaanderen het project steun hebben toegezegd. Het theater zal in ieder geval een regionale functie heb ben. En mevrouw Mergler krijgt waar schijnlijk Middelburg ook wel klein, vermoed ik. Toekomstverwachtingen Er zijn redenen om pessimistisch te zijn over het culturele klimaat in Terneuzen. Zoals er ook voldoende feiten zijn die een tegengestelde mening rechtvaardi gen. Enkele jaren gelden lanceerde ik een kleine aanval op het college van B. W. ter plaatse. Eerlijk gezegd weet ik niet meer exact in welk verband. In ie der geval verweet ik de bestuurders dat Terneuzen, onder andere door hun toe doen, een culturele spookstad was. Op het ogenblik lijkt er echter iets te verschuiven. De stichting Watermerk is bezig met kleinschalige artistieke expe rimenten. Jongerencentrum Kalashni- kov wordt verbouwd (capaciteit 300 bezoekers). Vooral de komst van een nieuw theater kan een machtige impuls zijn voor veranderingen. Het beeld van Puckey moet het symbool worden van een veranderend klimaat voor de beel dende kunst. Er zijn voldoende geïnteresseerde men sen actief in Terneuzen. Zij beschikken echter nog niet over voldoende invloed en financiële mogelijkheden. Zij mogen adviseren, plannetjes voorleggen. Van uit het wereldje van politieke partijen en bestuurders komt nog te weinig re spons. Men is hooguit welwillend neu traal. Met uitzondering misschien van burgemeester Barbé die zijn minachting voor beeldende kunst niet voor zich kan houden, zoals onlangs bleek uit zijn denigrerende opmerkingen na een bezoek aan een beeldende kunstmani festatie. Maar, o ironie, juist hij zal vanuit het raam in zijn werkkamer uitzicht hebben op De Kwetsbare Man van Puckey. Belangrijker dan bestuurlijke obstakels en conservatieve politieke coalities, het geringe inwonersaantal of het maritie me karakter van de plaats is natuurlijk de relatieve afzondering van Zeeuws- Vlaanderen en Terneuzen als oorzaak van trage culturele groei. Onder meer door de bouw van een vaste oeverver binding kan hieraan een eind gemaakt worden. Als Terneuzen bij de rest van Nederland gaat horen, zal dat dan de culturele emancipatie van de stad niet bevorderen? Daarna moet het gemeentebestuur er voor zorgen dat de universiteit van Harderwijk ook deze kant op komt. NOTEN 1 .De geschiedenis van Terneuzen, dr. J. Wesse- ling, blz. 23. 2.Natuurdagboek, Nescio, blz. 20. 3. Literair Periodiek Ballustrada, jaargang 7, nr. 3/4 'Van Zeeland naar oneindig', door Jan J.B. Kui pers, blz 10. 4. Literair periodiek Ballustrada, jaargang 7, nr. 3/4 'Een spookstad aan de Schelde', door P. de Schipper, blz. 27. 5. Brochure Nieuw Stadskantoor Terneuzen, Koen van Velzen, blz. 11 6. Brief van het Praktijkbureau Beeldende Kun sten (12-7-1997) aan de gemeente Terneuzen. 7 B.V. JUWELIERSBEDRIJF BIJ KONINKLIJKE BESCHIKKING HOFLEVERANCIER Dealer vooro.a.: Ie Chic juwelen Baume Mercier horloges Lassale horloges Juweliers van vader op zoon sinds 1834 S.T. Dupont aanstekers, schrijfgerei Christiaan Huygens klokken I.W.C. Horloges TAG Heuer Horloges LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES TELEFOON 0113-215005 42 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 44