in Hulst. Heieen is jong, spontaan, am bitieus en eigenzinnig waar het haar opleiding- en carrièreplanning betreft. Aanleiding genoeg met haar een ge animeerd gesprek te hebben over het begin, het hoe en het waarom van haar keuze voor het pianospelen. Heieen was acht jaar toen haar zusje Esther samen met een vriendinnetje naar pianoles ging. Dat leek Heieen ook wel leuk. Die jonge leraar Govert Mingelen bracht het lekker vlot en al gauw zeiden vrienden en bekenden dat ze zo leuk speelde. Heieen ging door met lessen, jaar in jaar uit en op haar veertiende wist ze het al zeker: ze wilde beroepspianiste worden,liefst een hele goeie. Ze volgde de HAVO en vervolgens het VWO aan de Christelijke Scholenge meenschap in Middelburg. Muziek be hoorde niet tot de eindexamenvakken, maar natuurlijk maakte ze wel deel uit van het schoolorkest onder leiding van muziekdocent Rieks Veenker. Intussen volgde ze met veel plezier de lessen bij Govert Mingelen. Ruim voor het beha len van haar VWO-diploma stippelde ze met hem de verdere weg voor haar opleiding uit. Geen conservatorium? 'Nee', zegt He- leen krachtig: 'Wij zijn ervan overtuigd dat voor een goede opleiding een con servatorium niet per se nodig is. Wij hebben een goede methode gevon den. Ik heb nu tweemaal per week les en verder studeer ik thuis elke dag vijf uur. Ik wist van mezelf dat ik die disci pline zou kunnen opbrengen en geluk kig kreeg ik ook van mijn ouders dat vertrouwen. Hoewel mijn moeder wat eerder overtuigd was van mijn keuze dan mijn vader. Op het conservatorium krijg je bovendien heel veel theorie en dat vind ik niet zo nodig. Ik wil toch uitvoerend musicus worden, dan gaat het er toch vooral om hoe je speelt en als ik iets meer wil weten over de theo rie dan zoek ik dat wel specifiek op. Ik kom op deze manier natuurlijk niet in aanmerking voor studiefinanciering en daarom werk ik drie a vier avonden per week in de horeca om mijn studie te kunnen bekostigen.' Inhoudelijk valt er niks op haar uitleg af te dingen, maar - c'est Ie ton qui fait la musique - het klinkt allemaal nogal verdedigend. 'Ja', erkent ze: 'er was vooral op school weinig begrip voor mijn keus. Nu wordt het wat beter, nu ik al drie jaar op deze manier bezig ben.' Ze aarzelt even als ze voelt dat er toch nog een dieperliggend motief van haar wordt verwacht. 'Nou, ja...ik ben echt heel bezield met pianospelen be zig en op het conservatorium lopen er ook wel lieden rond, die het wat min der serieus nemen. Daar zou ik me niet gelukkig tussen voelen, maar dat zeg Pianiste Heieen van Leerzem uit Middelburg speelt werken van Debussy, Mozart en een eigen compositie van Govert Mingelen in Baudeloo op 20 september 1997 in Hulst. Zeeuws Tijdschrift 47

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 49