Over een stad die zichzelf onderschat Een gesprek met Ron Barbé Peter van Houte Het Rotterdam van Zeeland? Hij vindt dat wel een aardige gedachte. Niet zonder trots laat hij het recente Architectuurjaarboek zien waarin ook het nieuwe stadskan toor is opgenomen. Dat betekent toch wel iets volgens de burgemeester. Drs. R.C.E. (Ron) Barbé maakt zich graag sterk voor een nieuw elan. Terneuzen en de Kanaalzone opgestuwd in de vaart der volkeren? Zoiets dergelijks, uiteraard wel op -bescheiden- Zeeuwse schaal. Toegegeven: er is wel wat gaande. Grote plannen, sommige al uitgevoerd, anderen zo goed als. De stad krijgt een nieuw hart en de Kanaalzone heeft met Terneuzen een vernieuwd centrum. En als straks de Wester- scheldetunnel er ligt gaat de wereld, na eeuwen van isolatie, nu ook eens eindelijk naar het noorden toe open. Nieuwe mogelijkheden en nieuwe kansen. Burgemees ter Barbé gelooft er -bijna heilig- in. Er moet nog wel het een en ander ge beuren. Niet in de laatste plaats in de hoofden van de Terneuzenaren zélf, be nadrukt hij. Terneuzen is een dynami sche werkstad, zonder overbodige fran je, maar nog niet bewust genoeg van de eigen potenties', zegt de burgemeester. 'De stad onderschat zichzelf, heeft veel meer in zich dan alleen economische kwaliteit. Het kan ook een goede woon stad zijn, veel méér dan het nu is.' We kunnen er niet omheen: het imago als drugsstad van Zeeland is natuurlijk niet bevorderlijk voor het beeld van Terneu zen als plaats waar het prettig wonen is. Instemmend: 'Dat is zo. Het is een groot probleem maar wél een probleem dat in heel Nederland en -in toenemende ma te- ook in België voorkomt. En: het is zijn omvang overtrokkenHet beeld is negatiever gemaakt dan het in werke lijkheid is. Op een geven moment, mis schien wel door ons zelf veroorzaakt, is er overmatig veel landelijke aandacht gekomen voor de drugsproblemen in Terneuzen.' Hij doelt op een uitzending van KRO's Brandpunt enkele jaren gele den dat -met toestemming- een inval in drugspanden filmde en vrijwel integraal uitzond. 'Dat kwam nogal erg spectacu lair over met als gevolg dat heel journa listiek Nederland zich op Terneuzen stortte, waardoor onze drugsproblemen sterk werden uitvergroot. Ik verdoezel ze niet en ik bagetelliseer ze niet. We hébben een probleem en er is overlast. Maar we hebben er inmiddels wél beleid op ontwikkeld en je ziet nu nadrukkelijk de resultaten. De actie Houdgreep, een gezamenlijke campagne van gemeente, politie en Openbaar Ministerie heeft vo rig jaar duidelijk vruchten afgeworpen en ook landelijk is er zelfs belangstelling voor deze aanpak. Het is niet ver dwenen, maar het is wel beheersbaar gemaakt. Ga de stad maar in en vraag het aan Jan en Alleman. Het is er echt beter op geworden. Het kan dus wel en het moét natuurlijk ook. Burgers moeten zich veilig voelen. En het moet nog beter om een aantrekkelijke woonstad te wor den, dat besef ik heus wel.' Een nieuw hart Met een zeker genoegen heeft de bur gemeester de afgelopen maanden uit zijn werkkamer naar de bouwwerken in het gebied rond het stadhuis gekeken. Natuurlijk, er was veel overlast, ook bij zijn ambtenaren die maar bleven verhui zen in afwachting van hun nieuwe on derkomen, en natuurlijk bewoners en bezoekers raakten de bouwputten, omleidingen en veranderingen goed beu. Maar het was de moeite waard, vindt hij. De stad heeft inderdaad een nieuw hart gekregen met de herinrich ting van het gebied bij de Axelse Dam en het terrein tussen de Markt en het stadhuis: De Stenen Beer. Die ingrijpen de werkzaamheden waren onvermijde lijk. De burgemeester ziet ze als een lo gisch gevolg van de ontwikkelingen die de stad in de loop der tijd heeft doorge maakt. Terneuzen, van oudsher gelieerd aan de scheepvaart, de verbinding met Gent via 2 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 4