Een eigentijdse compositie, waarin ik neel veel van mezelf herken. Best spannend ook, want zoveel eigentijds werk heb ik nog niet gespeeld', erkent de concertgeefster. De voorbereiding op het fringe-concert betekende voor haar een extra belasting naast haar ge- Dlande studie. Ze heeft er met veel ple zier haar vakantie aan gewijd. Ze vol stond met twee weekjes vrij te nemen deze zomer en verder was het hard tuderen om straks met voldoende zelfvertrouwen achter de vleugel in 3audeloo te kunnen schuiven. 'Natuur- ijk ga ik van te voren even kijken en ;pelen. Er is geen zaal waar ik onvoor bereid ga optreden. Ik moet vooraf weten waar ik terecht kom, maar ik neb begrepen dat in Baudeloo ook de muziekschool gevestigd is en dat er een concertzaal is, dus zal er ook wel een goede vleugel staan.' Heieen heeft ontdekt dat haar voor keuren in de loop van de afgelopen ja ren een ontwikkeling hebben doorge maakt. Ze houdt best van het werk van grootheden als Mozart, Beethoven en Bach, maar tegenwoordig ligt haar voorkeur meer bij Debussy en Ravel. Lichtende voorbeelden in het uitvoe rende werk zijn de oude - en inmiddels beiden overleden - Russische pianisten Horowitz en Svjatoslav Richter en ver der Ashkenazy en Kissin. Hun indruk wekkend goede techniek in combinatie met hun typerende eigenheid in de uit voering geldt als haar belangrijkste motivatie. Ze beseft dat het aanbod binnen de professionele klassieke mu ziek zeer groot is. 'Ja, je zult daar on dernemend in moeten zijn. Niet gaan zitten afwachten tot iemand je ont dekt. Daarom wil ik ook aan concour sen in binnen- en buitenland gaan meedoen.' Reiskostenvergoeding en gratis publiciteit gelden nu als honore ring voor het geven van een fringe- concert tijdens het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Ze is ambitieus genoeg om na te streven dat haar naam binnen niet al te lange tijd ook op een kernconcert zal prijken. Steamboat Bill jr. Terug naar de doelstellingen van het festival. Kwaliteit, exclusiviteit en toe gankelijkheid vormen daar kernwoor den in. Voor het ontplooien van een actief jongerenbeleid geldt de volgen de motivatie: 'Jongeren hebben in Zeeuws-Vlaanderen weinig kans om kennis te maken met klassieke muziek. Natuurlijk zijn er scholen met uitste kend muziekonderwijs en doen de mu ziekscholen en amateurverenigingen goed werk, maar door het gebrek aan concertpodia komt men nauwelijk in aanraking met professionele muziek. Bij ieder klassiek muziekfestival bestaat het gevaar dat het publiek vergrijst. Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen wil hier serieus aandacht aan besteden door een actief jongerenbeleid te voe ren en concerten te organiseren die aansluiten bij de belevingswereld van kinderen en jongeren.' Een mooi voorbeeld van zo'n kinder concert dit jaar tijdens het festival be looft het optreden van het Blindman Quartet te worden op woensdagmid dag 17 september in het Zuidland- theater in Terneuzen: een filmfragment uit Steamboat Bill Jr. met Buster Ke- aton en live begeleiding. Aan de hand van het filmfragment krijgt het jeugdi ge publiek een kijkje in het leven van Buster Keaton. Als driejarig jongetje wordt hij door een wervelwind uit zijn bed gelicht en komt pardoes, maar on gedeerd, op straat terecht. Later wordt hij tot overmaat van ramp verliefd op de dochter van de gehate concurrent van zijn dominante vader. Hoe dit af loopt met een jongen die - tegen de wil van zijn vader in - zichzelf wil blij ven, vertelt de film met begeleiding van vier borrelende en smakkende saxofoons. Dit kinderconcert duurt dertig minuten en betreft een specifiek voor kinderen aangepast deel. 's Avonds op die 17e september ook in het Zuidlandtheater kunnen volwasse nen hun versie komen bekijken en te vens luisteren naar de stormachtige soundtrack van het Blindman Quartet. Tunnelproject Voor alle leeftijden, met een blik op de toekomst en recht doen aan mogelijk heden van samenwerking zijn om schrijvingen die opgaan voor het zoge naamde Tunnelproject. De Westerscheldetunnel die in 2002 klaar is, zal de stad Terneuzen verbin den met de gemeente Borsele. Speciaal hiervoor ontwikkelden de Zeeland Na zomer Festivals het zogenaamde Tun nelproject. Zolang de tunnel nog in aanbouw is, zullen twee festivals el kaar symbolisch de hand reiken door een activiteit te organiseren in eikaars regio. Zeeland uit de Kast, het theaterfestival van 10 tot 14 septem ber op de Bevelanden, adopteert een concert uit het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen: op zaterdag 13 september zal het concert Westveld van het Hen- neman Strijkkwartet plaatsvinden in de Nederlands Hervormde Kerk van 's- Heer Abtskerke. En andersom adop teert het Festival van Zeeuwsch-Vlaan deren een concert van Zeeland uit de Kast: Het Luchtkasteel van Jacques Offenbach door het Amsterdams Ma rionetten Theater. Muziek is de taal van de marionet. Het Amsterdams Marionetten Theater is geïnspireerd door de Europese traditie van het klassieke marionettentheater en brengt een unieke en toegankelijke vorm van muziektheater. Muziek, spiegel der kunsten lijkt een gelukkig gekozen thema: schilder kunst, beeldende kunst, poëzie, litera tuur, toneel en vertelkunst blijken van grote waarde voor de muziek. Wie op timaal wil genieten van de verweven heid van de verschillende kunstdiscipli nes, heeft volop keus binnen het programma van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Op 4 oktober bijvoorbeeld: muziek en beeldende kunst. Het slotconcert door het Natio naal Orkest van België met werken van Bernstein, Gershwin, Moessorgski en Ravel in de R.K. kerk in Oostburg. Om de drempel voor dit concert te verla gen wordt er op dinsdag 30 september een uitgebreide toelichting op dit con cert gegeven door de musicoloog Filips Pieters in het Zuidlandtheater. "Muziek gebaseerd op literatuur en to neelkunst" wordt op dinsdag 23 sep tember geboden in de R.K. kerk in Hengstdijk met "The Eloquent Song- book". Het betreft een gedramatiseer de recital in vijf actes, uitgevoerd door Carolyn Watkinson (mezzosopraan), Maarten Koningsberger (bariton), Kei vin Grout (piano), Fred Jacobs (luit/theorbe), Nelly Frijda (actrice) en Bart Kiene (acteur). Twee zangers en twee acteurs delen lief en leed, een Zeeuws Tijdschrift 49

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 51