Historische olieverfschetsen van Zeeland II Anno 7 644. Frederik Hendrik spreekt zijn door het water Paul stockman getroffen manschappen bij Sas van Cent moed in n aflevering 47 (1997) 1 van dit tijdschrift werd in de reeks 'Historische olieverf- schetsen van Zeeland' het schilderij 'Anno 1645. De inneming van Hulst' door Ba rend Wijnveld Jr. besproken. Deze keer aandacht voor Sas van Gent. Jacob de Vos achtte de belegering van Sas van Gent in 1644 en de hierin geleverde bijdrage door Frederik Hendrik belangrijk genoeg om als onderwerp te dienen voor de historische galerij. De Amsterdamse kunstliefhebber Jacob de Vos (1803-1878) verleende aan een dertigtal kunstenaars opdracht schilderijen voor een persoonlijke verzameling te vervaardigen. De onderwerpen van de galerij bestonden uit heroïsche gebeurte nissen met de vaderlandse geschiedenis van Nederland als onderwerp. De Vos maakte in samenwerking met Jacob van Lennep voor elk schilderij een begeleiden de beschrijving. De collectie werd gevormd door 253 olieverfschetsen die achter de Vos' woning in een speciaal daarvoor gebouwd tuinpaviljoen stonden opgesteld. De Vos noemde zijn verzameling 'Muzeum Vaderlandse Geschiedenis'. De olieverschets 'Anno 1644. Frederik Hendrik spreekt zijn door het water getrof fen manschappen bij Sas van Gent moed in' is van de hand van Antonie Frederik Zürcher (1825-1876). De begeleidende tekst luidt als volgt: "Tijdens de belegering van Sas van Gent woedde 's nachts bij nieuwe maan en springvloed zo'n zware noordwester storm, dat alle aanvalswer- ken overstroomd werden. Dit maakte de manschappen van Frederik Hendrik moe deloos. De volgende dag ging de prins zelf tot over de knieën het water in en sprak allen moed in, met als gevolg dat binnen vier dagen de schade geheel hersteld was. Anno 1644. Frederik Hendrik spreekt zijn door het water getroffen manschappen bij Sas van Cent moed in. Antonie Frederik Zürcher (Nieuwer-Amste! 1825 - Maast richt 1876). Olieverf op doek, 44 x 55 cm. Foto: Amsterdams Historisch Museum. Inventarisnummer A 5055. Zeeuws Tijdschrift 51

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 53