Signalementen Boerderijen en Dow Jan Bruijns Boerderijen in Zeeuws- Vlaanderen Recentelijk verschenen er in Zeeuws- Vlaanderen twee boeken over de boer derij/het boerenleven: 'Boerderijen in het Land van Hulst', samengesteld door de Stichting Boerderijenonderzoek in Het Land van Hulst en 'Van paarden naar paardenkrachten, boerenleven in West-Zeeuws-Vlaanderen', geschreven door Achiel Sturm en uitgegeven door de Heemkundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen. Een boek uit Oost- en een boek uit West-Zeeuws-Vlaanderen dus. 'Boerderijen in het Land van Hulst' is vooral een naslagwerk, dat maar liefst 928 bladzijden telt. Het begint met eni ge inleidende teksten, zoals over tegels in de boerderijen en meekrapstoven in het betreffende gebied. Het gaat slechts om enkele deelonderwerpen en ik mis node een algemene karakteristiek van de boerderijen in Oost-Zeeuws Vlaanderen zelf: het woonhuis, de schuur, de erfin- richting, het leven op de boerderij en de bedrijfsvoering. Er zijn toch ook zulke prachtige schuren (geweest), met over de mendeuren welvende rieten daken. Wat was de ouderdom van zo'n schuur en hoe zat die in elkaar. Op zulke vragen hoef je geen antwoord te verwachten. Een beknopte geschiedenis was ook ze ker niet overbodig geweest. Wellicht komt dat, door de genealogische achter grond van de medewerkers aan dit pro ject, die dit onderzoek overigens al in 1994 hebben afgerond. Vervolgens - daar bestaat het boek in hoofdzaak uit - worden per polder de daar voorkomen de boerderijen besproken, met vooral veel namen van bewoners. Er is ook vo lop beeldmateriaal aanwezig, in de vorm van foto's en oud kaartenmateriaal. Als bijlage is er een boekje met kaarten van de diverse polders, waar de boerderijen op ingetekend staan. Het is dus geen boek om in te lezen - je hoofd gaat na het lezen van al die namen en jaartallen werkelijk tollen - en als je een algemene belangstelling hebt, maar een betreffen de boerderij niet kent, word je er ook niets wijzer van. Het is dan ook niet als zodanig bedoeld, maar als een naslag werk, waarin iedereen natuurlijk meteen opzoekt, wat er over de eigen boerderij en familie in staat. Met zoveel familiena men, is het ongetwijfeld een gewild boek. 'Een omgevallen kaartenbak', hoorde ik sommigen zeggen, maar ik vind het toch bewonderenswaardig, dat zo'n uitgebreid werk tot stand is ge bracht. Ik vernam ook al, dat veel feitjes niet zouden kloppen en weet niet of er over het algemeen zorgvuldig of slordig is gewerkt, maar geloof best dat ieder een z'n best heeft gedaan. Als het gaat om zoveel duizenden gegevens, zijn fou ten onvermijdelijk. Geïnteresseerden kunnen hierop voortbouwen en hun ei gen correcties maken. Heel anders van opzet en achtergrond is 'Van paarden en paardenkrachten' van Achiel Sturm, die schrijft over de pacht- boerderij Klein Brabant te Waterland kerkje, waar sinds 1848 door de familie Sturm wordt geboerd. Achiel heeft er gewoond vanaf 1917 tot 1977 en was daarna nog tot 1982 bij de exploitatie betrokken. Hij beschrijft eerst de gebou wen van 't of' en wat erin stond: het woonhuis, de bijgebouwen, stallen en schuur. Een losse bijlage geeft een teke ning met de erfinrichting en de indeling van schuur en woonhuis, met een legen da in dialect met de algemeen neder- landse vertaling. Je kunt dus in gedach ten een wandeling maken en dan lees je bijvoorbeeld over de rijtuigen die er wa ren en het 'sjêzekot'. Vervolgens komen familieportret door Jan Haak 56 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 58