Van paarden naar paardenkrachten Boeren loon in WeKt-Zxvuws-Vlaanderen Ach iel Sturm de mensen aan bod die op de hoeve leefden en werkten: de baas, de bezin- ie, de knechten en arbeiders. Een van de vele subhoofdstukjes betreft het wer- <en met de paarden. Je verneemt dan onder meer het verschil tussen het ampèèrd' - dat in een tweespan links iep en de leider van het span was - en iet 'roepèèrd', dat rechts aangespannen mas. Bij het ploegen gaf de grote knecht aan, wanneer het rustpauze was en tij dens zo'n pauze ging men bij elkaar con- xoleren of de ploegvoren er recht bij la gen: 'Als het een dag lang mistig geweest was en de mist trok op, dan was men erg benieuwd hoe het erbij ag.' 'De grote knecht gaf ook het sein om naar huis terug te keren. Als hij de aatste ommegang maakte, bleef hij op het achterste 'veurènde', het kopeinde, ongeveer vijf minuten rusten, leder lette daar op, om daarna weer in volgorde, achter elkaar, naar huis te gaan. Meestal bleef het werktuig op het land. Als de paarden niet aangespannen waren voor een werktuig, zaten de knechten in amazonezit op het handpaard, maar op een aangespannen paard ging je nooit zitten. Zelfs als de knechten elkaar niet konden zien, doordat ze bijvoorbeeld op verschillende kavels werkten, was het te gen de regels dat de andere knechten eerder in de stal terug waren dan de gro te knecht. Je werkte liever wat langer door, dan datje dat risico liep.' De zorg voor de paarden, het werken met de paarden, het winterwerk, de ge boorte van de paarden - dit alles komt onder meer aan bod bij het werk van de knechten. En dan is het de beurt aan de dieren: de paarden, de koeien, de var kens en het pluimvee. Bij het subhoofd stukje paarden wordt ingegaan op de veulens, dekhengsten, keuringen en het rijtuigpaard. We nemen de paarden maar als voorbeeld, om aan te geven dat tot in de details alles wat het weten waard is aan bod komt. Na de oorlog kwam het einde van het paardentijdperk snel. 'Er werd een tijdperk afgesloten', schrijft Achiel Sturm: 'Trekkracht werd in het vervolg uitgedrukt in pk's.' In het hoofdstuk 'Het land' gaat het over de verschillende gewassen en de werk tuigen. Tenslotte volgen het leven op het platteland, de crisis, de oorlog en de economie. Dit boek beschrijft het leven op Klein Brabant systematisch en gedetailleerd en is toch onderhoudend. Anders dan het boek over de boerderijen in het Land van Hulst, is het - vanzelfsprekend - be doeld voor een publiek dat met de be treffende boerderij niets te doen heeft, maar voor mensen die als bewoner van de betreffende streek of gewoon uit al gemene belangstelling voor het boeren leven van vroeger daarover iets meer wil weten. Er worden geen mensen ge noemd, maar op exemplarische wijze het landleven beschreven. Het is niet zo lijvig - toch nog 211 bladzijden - maar dat is juist mooi voor zo'n boek, dat de moeite van het lezen waard is! Tenslotte nog een korte opmerking over de leverbaarheid van deze boeken. Ze werden gedrukt in een kleine oplage en lagen slechts korte tijd in de boekhandel en waren vervolgens uitverkocht. Om dat de familie Sturm het betreurde dat niemand het boek kon kopen, werd De Koperen Tuin verzocht een heruitgave te verzorgen en vanwege bovengenoemde kwaliteiten is daar op ingegaan. Het ge beurt wel vaker, dat voor degenen die een boek uitgeven de totstandkoming belangrijker is, dan het bedienen van het publiek. Dat is wel enigszins begrijpelijk maar ik vind toch ook, dat bij het uitge ven hoort, dat iedereen in staat wordt gesteld van de inhoud van een boek kennis te nemen. Het heeft soms ook iets te maken met de geringe financiële draagkracht van verenigingen en stich tingen, ofschoon in het geval van de 'Boerderijen in het Land van Hulst' spon sors maar liefst ruim twintigduizend gul den hebben bijgedragen. Kortom: als er alleen wordt gedrukt voor het ei gen publiek en er geen rekening wordt gehouden met de boekhandel als afzet kanaal en niet-leden/intekenaars als geïnteresseerden, is dat weinig door dacht en voor velen teleurstellend. 'Achter de Dijken' van Paul de Schipper is uitgekomen ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van DOW-Terneuzen (1962-1997). Op de flaptekst van het boek wordt gezegd dat met 'Achter de Dijken' de Zeeuws-Vlamingen een eigen geschiedenis krijgen. Deze generalisatie is na lezing van het boek niet staande te houden. Het is, zoals de subtitel als aan geeft, de geschiedenis van de Terneu- zense tak van de Amerikaanse multina tional Dow Chemical's. Dow had in 1996 een totale omzet van meer dan 40 miljard gulden met vestigingen in alle werelddelen. Terneuzen is de grootste productie-eenheid in Europa met 35 fa brieken. Twee grote naftakrakers met een productie van 800.000 ton per jaar en vier plants die 1 miljoen ton styreen, de grondstof voor plastic, produceren vormen de kern van het bedrijf. De Schipper die jaren in Zeeuws-Vlaan- deren als journalist werkzaam is ge weest, baseerde zijn boek op interviews met de betrokkenen en onderzoek in de archieven van Dow en de gemeente Ter- neuzen. Van dat archiefonderzoek sche mert hier en daar wat door maar of het altijd even kritisch en grondig is geweest vraag ik me eerlijk gezegd wel af. Het sterke punt van het boek is dan ook de journalistieke benadering van het onder werp waardoor zijn boek een goed lees baar fraai geïllustreerd tijdsdocument is geworden. Het belang van Dow voor de Kanaalzo ne kan moeilijk onderschat worden. Dow kan beschouwd worden als de mo tor van de Zeeuws-Vlaamse economie. Het blijft de grootste werkgever uit de streek. Vele toeleveringsbedrijven en transportondernemingen kwamen in de afgelopen jaren door Dow tot bloei. Op sociaal terrein speelt Dow een voortrek kersrol. De weinig hiërarchische bedrijfs- Zeeuws Tijdschrift 57

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 59