het Kanaal, leefde van de Oostkolk en Westkolk, daar speelde het zich af. Door de schaalvergroting kwamen er nieuwe zeesluizen bij aan de westkant. Oost- en Westkolk raakte buiten gebruik en de verbinding die de stad er mee had stierf af. De woningbouw in dat gebied da- ceerde uit jaren '20 en '30 en de kwali teit liet te wensen over. Resultaat: verg- ijzing en vergrauwing. Er ontstond een apathie die funest was voor de ontwik keling van de stad.' Hij spreekt over een omslag in het denken, in groter ver band. 'Het besef dat de economische <ansen in de toekomst niet langer meer zullen liggen in grootschalige industriële nvesteringen zoals destijds met Dow en Philips, maar veel meer op het gebied van de logistiek en de distributie. Daar noort ook bij dat je als woongemeente aantrekkelijk moet worden.' Bij de plan nenmakerij stond volgens hem één vraag centraal: hoe kunnen we het hart van Terneuzen zijn centrumfunctie weer terug laten krijgen en hoe kunnen we het economisch weer een impuls geven? 'Dat hebben we geprobeerd te doen door bruggen te slaan tussen de kanto ren en het eigenlijke centrum met zijn kernwinkelapparaat. Want, een stad heeft immers meer functies: als winkel centrum, als bestuurscentrum, en waar het kan ook als cultureel centrum.' De waardering voor de grootscheepse aan pak groeit, merkt de burgemeester. 'Het is toch wel zo geweest dat het op de schop nemen van de hele binnenstad mensen heeft afgeschrikt. Het was ook niet aantrekkelijk. Naar mate we dingen meer op orde hebben krijgen we positie vere reacties.' De gemeente merkt het ook aan de inning van parkeergelden van de nieuwe parkeergarage. Er is spra ke van een substantiële stijging. 'Er is een soort gewenning aan de idee dat het bij een moderne stad hoort. Er was angst voor onder het water parkeren maar nu ziet men ook de voordelen. Vlakbij de oude binnenstad, de auto staat er koel en veilig.' Ondernemend Terneuzen begint ook steeds meer in te spelen op de nieuwe binnenstad., heeft hij gemerkt. 'Het nieuwe heeft ook nieuwe initiatieven uitgelokt en dat is positief.' Ook in het gemeentehuis is sprake van een nieuw elan. 'We gaan de stad verder afmaken', zegt de burge meester kordaat. Er komt een derde 'poort',een hedendaagse toegang tot de stad vanaf de Axelsestraat. En er komt een nieuw, modern theater.' Werkverschaffers Terneuzen als kloppend hart van de Ka naalzone en die twee samen als econo misch centrum van Zeeuws-Vlaande- ren? 'In feite is dat al zo.Terneuzen en de Kanaalzone zijn de werkverschaffers voor het gebied. Zeventig tot tachtig procent van de arbeidsplaatsen in Zeeuws-Vlaanderen wordt hier ge- creeerd. Dat markeert hoe belangrijk Terneuzen en omgeving is. Om die functie te kunnen volhouden zullen we toemeten naar een nieuwe dynamiek en zullen we de kwaliteit van de stad als winkel en woongebied moeten verbete ren, maar ook de kwaliteit van de dienstverlening. Bij zo'n kwaliteitsverbe tering hoort schaalvergroting. Dat kun je niet meer op die kleine schaal die we tot nu toe in Zeeuws-vlaanderen kennen. De kwaliteit van je ambtelijk apparaat kan uitsluiten worden verbeterd als je daar ook een maat groter salaris tegen over zet, anders kun je niet de nodige specialisten aantrekken. De maatschap pij wordt gecompliceerder. Een omscha keling naar een grotere schaal is onont koombaar, wil je als Terneuzen en Kanaalzone die ambities in de toekomst kunnen waarmaken. Ook voor de kwali teit op sociaal-cultureel en maatschap pelijk gebied in deze regio is dat nood zakelijk.' Een warm pleidooi voor gemeentelijke herindeling dus. Hij weet dat het gevoelig ligt en toch blijft hij het herhalen. Bijna fel: 'Het gaat er mij niet om de indentiteit van welke gemeente dan ook aan te tasten, het gaat mij om een toekomstvisie voor het hele gebied Zeeuws-Vlaanderen. Ik zou zo graag de ambities en potenties van dit gebied wil len verwezenlijken. Dat is mijn drijfveer.' Er heerst volgens hem een hardnekkig misverstand dat zijn stad Terneuzen zo nodig groter moet worden en andere gemeenten wil opslokken. 'Het wordt als een bedreiging ervaren. Dat vind ik eigenlijk jammer, het gaat niet om Ter neuzen, het gaat om de toekomst van dit hele gebied. Met Terneuzen als voor trekker, ja dat zou je zo kunnen zeggen. Die visie zou moeten doorbreken: dat het niet gaat zónder herindeling. Anders blijf je steken op het gebied van de au tonomie van de gemeente. Op een ge geven moment moet er één autoriteit zijn die moet kunnen zeggen: en nu doen we het zo! Er moet één democra tisch aangestuurd bestuur zijn dat zegt voor dit gebied is dié beslissing het be langrijkste. Nu klinkt telkens de autono mie van een gemeente nog door en krijg je een blokkade. Een adequaat uitgerust gemeentelijke bestuur is absoluut nood zakelijk om de ontwikkelingen in de toe komst aan te kunnen. Je moet niet af hankelijk zijn van de welwillendheid van het provinciebestuur. Dat moet je niet willen. We moeten het in de Kanaalzone zélf doen, zelf een stempel drukken en niet afhankelijk zijn van het functioneren van een gedeputeerde. We moeten zélf een vinger in de pap hebben.' Gemeente Kanaalzone Een herindeling in één gemeente Zeeuws-Vlaanderen ziet hij -hoe wense lijk in de verdere toekomst dan ook- vooralsnog als politiek onhaalbaar. Maar een driedeling van Zeeuws-Vlaanderen is volgens hem een kwestie van tijd. 'Er komt één gemeente Kanaalzone. Daar ben ik stellig van overtuigd! Het is nog steeds beleid van het kabinet: herinde ling in grotere eenheden met een onder linge samenhang. Naar aanleiding van het gekrakeel over het woningbouwbe leid (iedereen wil in zijn eigen gemeente bouwen) dringt bij de provincie toch ook wel het besef door dat het beleid niet kan worden uitgevoerd op deze manier.' Een voorspelling? 'Als de Wes- terscheldetunnel er ligt is er ook één ge meente Kanaalzone, dus over vijf hoog uit zes jaar.' Hij, de burgemeester van Terneuzen die ook jaren 'aan de over kant' als provinciebestuurder zetelde, sluit niet uit dat de provincie zélf zich enigzins bedreigd voelt bij de discussie over gemeentelijke herindeling in Zeeuws-Vlaanderen. Eén gemeente Zeeuws-Vlaanderen zou immers bijna een derde van de provincie vertegen woordigen en met zo'n 100.000 inwo ners op slag de grootste gemeente van Zeeland zijn. 'Bij de beslissing om af te zien van herindeling heeft de emotiona liteit de rationaliteit overheerst', weet Barbé zeker. Dat heeft volgens hem ook te maken met het beeld van Zeeland. 'We zijn al lang niet meer wat we wa ren. In Middelburg leeft dat oude beeld Zeeuws Tijdschrift 3

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 5