cultuur met waardering voor individueel presteren beïnvloedde andere bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen waar nog een meer paternalistische gezagsverhouding heerste. Tevens voerde Dow lang voor dat het 'bespreekbaar' was, flexibele werktijden in. Naast deze economische en sociale werkzaamheid heeft Dow zich duidelijk op cultureel gebied geprofi leerd: van steun aan het verenigingsle ven tot een miljoenengift voor de bouw van een nieuw theater in Terneuzen. Op deze manier is Dow nauw met het leven in Zeeuws-Vlaanderen verweven ge raakt. De activiteiten van Dow geven aan de Kanaalzone een moderne op de toekomst gerichte dynamiek die geënt is op ontwikkelingen elders in de wereld. De eerste oplage van 'Achter de Dijken' is aan alle (ex) werknemers en relaties cadeau gedaan. Het ligt in de bedoeling dat een tweede druk in de boekhandel komt te liggen. Het 35-jarig bestaan van Dow Terneu zen viel samen met het honderdjarig be staan van het Amerikaans moederbe drijf. Ter gelegenheid daarvan verscheen van de bedrijfshistoricus van Dow, E. N. Brandt, een meer dan 650 pagina's tel lende geschiedenis van Dow onder de ti tel 'Growth Company Dow Chemical's First Century' (East Lansing: Michigan State University Press 1997). De ge schiedenis van de vestiging van Dow in Terneuzen wordt door Brandt in vijf bladzijden samengevat. De politiek om als een Nederlands bedrijf beschouwd te worden werd kennelijk afgekeken van Nederlandse multinationals:' Shell is considered as an American, not as a Dutch company (in America). This is an example worth emulating.' (p.379) Het is duidelijk dat Dow daarin geslaagd is. Tevens vat Brandt nog steeds kort en bondig samen waarom Dow in Terneu zen neergestreken is en die redenen kunnen zo overgenomen worden in een brochure of internetpagina over de Ka naalzone: 'The home market for us had to be all of Europe. I think that was the next biggest reason for success, because then we placed the plants where the lo gistics were most favorable, where em ployment was the most favorable, where quality of labor was the most favorable, where you would have it on the water so you could make shipments by water, where you had good people, and where you were sort of in the middle of the to tal market. That was a tremendous ad vantage.'(p. 380). 58 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 60