De beelden moeten het verhaal vertellen voor moet schamen dat de Delta Nutsbedrijven de finan ciering van de omroep mogelijk heeft gemaakt. Als je zegt: er zij publieke regionale televisie, dan moetje dat als provincie ook mogelijk maken." Hij wil zelfs wel de stelling verdedigen dat het voor Zeeland uiteindelijk belangrijker is om televisie te heb ben dan een Westerschelde Oeververbinding. 'De WOV is een prestige-project waarvan je maar moet afwachten of het de betekenis krijgt die men denkt dat het heeft. Misschien had al dat geld, of de rente van dat geld, wel gebruikt moeten worden om het Omroep Zeeland ge makkelijker te maken radio en televisie te maken. Straks komen ze tot de conclusie dat de televisie niet kan worden wat het moet worden, waarop ze besluiten om er dan maar niet mee door te gaan. Terwijl het hun eigen schuld is dat het niet zover heeft kunnen komen...' Rob van Hoek (54), redacteur Van Gewest tot Gewest (NPS-televisie) en zelfstandig video-producent in Zeeland: Hij was tot voor kort de enige professionele televisie maker van Zeeland. Dertig jaar maakt hij al onderwer pen over Zeeland voor een publiek óók van buiten de provincie. Hij is blij met de komst van televisie in Zeeland. 'Het hoort er gewoon bij. Inhoudelijk is Zeeland ook bij uit stek geschikt voor regionale televisie omdat de provin cie zich kenmerkt door een grote verscheidenheid waar de kennis van de onderlinge verschillen nog vaak ont breekt. Dat ondervind ik nog dagelijks. Het zou een bindmiddel kunnen zijn waarmee je de bewoners van de verscheidene delen van Zeeland met beeld kennis kunt laten maken met elkaar. Regiotv moet voor mij dat óók zijn: het om de hoek kijken bij de buurman, een eiland verder. Laten zien het daar weer net iets anders toe gaat." Veel meer dan zijn eigen programma kan regiona le televisie dat doen, maar dan moet het medium televi sie wel als zodanig worden gebruikt. Het is het stok paardje van de vakman. "Televisie is het medium van het beeld en dus moetje in éérste instantie erop gericht zijn de beelden het verhaal te laten vertellen en niet - watje bij veel televisieprogramma's op nieuwsgebied ziet- een geschreven of radioverhaal waarbij het beeld niet eens secundair is, maar zelfs op de derde of vierde plaats komt. Maar al te vaak is het zo: de tekst is er en dan worden er beelden bij gezocht of gemaakt die de lengte hebben van de gesproken tekst en die een vage relatie moeten hebben met het onderwerp. Dat is bij het NOS-journaal het geval en vaak ook bij de regionale omroepen." Geen filmtraditie Een kwestie van geld en middelen? "Niet zo zeer, het komt door een manier van denken. De Nederlandse te levisie is in zijn structuur helemaal voortgekomen uit de geschreven journalistiek. Dat komt omdat Nederland geen filmtraditie heeft. In alle landen om ons heen is de tv voortgekomen uit een filmische achtergrond en dat is heel goed te merken. Daar wordt door programma makers veel meer in beelden gedacht dan hier en dat is een beetje zonde. Nederlandse programmamakers den ken vooral inhoudelijk. Mij gaat het juist om de combi natie van vorm en inhoud. De vorm zorgt er namelijk voor of het onderwerp wel of niet goed overkomt. 10 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 12