De 5 vragen: Wie (ofwat, welkgedachtengoed) heeft u in uw leven het meest geïnspireerd? "Het liberale gedachtengoed. Zonder twijfel. Vrijheid in verantwoordelijk heid. Helaas bestaat over liberalen nogal eens de misvatting, dat ze alleen maar aan zichzelf zouden denken, maar dat is dus absoluut niet waar. Alleen aan jezelf denken leidt tot onvrijheid voor anderen en dat is niet de bedoe ling. Maar ik wil wel zelf m'n eigen leven kunnen inrichten!" Wie heeft de meeste invloed op u gehad en waarom? (denkt na) Dan: "We worden natuurlijk ons leven lang door allerlei mensen beïnvloed. Toch schiet nu de naam van meester Heusinkveld uit Putten door m'n hoofd. Tijdens de Tweede Wereldoorlog zat ik bij hem in de klas. 't Was een christelijk dorpsschooltje met drie klassen inéén, waar ik terecht was ge komen na het bombardement op Rotterdam. Ik heb nooit meer iemand ont moet, die zo bezeten was van het ideaal van een samenleving zonder onder drukking, waar mensen vrij konden leven. Dat heeft diepe indruk op me ge maakt. Meester Heusinkveld was één van de mannen uit Putten, die is opge pakt en is omgekomen." Waar bent u het meest trots op in wat u heeft bereikt? "Trots vind ik niet het goede woord. Ik voel me bevoorrecht dat ik gedurende mijn hele leven werk heb kunnen doen, dat ik leuk vind." Wat zou u graag een keertje overdoen? "Ik zou graag nog wel eens een keertje dertig jaar willen zijn. Lijkt me heer lijk! Maar overdoen. Je maakt keuzes in je leven en ik kan alleen maar hopen, dat ik de goede keuzes heb gemaakt. De rode draad in mijn leven is wel altijd 'creativiteit' geweest. Dus in die zin wil ik niets overdoen of anders doen." Wat is voor u de essentie van "Dat is de grote vraag, waar ik nog steeds geen antwoord op heb. Ik kom uit het leven? een vrijzinnig protestants nest, maar ik heb het geloof verloren. Ik kan wel eens jaloers zijn op mensen, die door hun geloof als vanzelf vragen beant woord krijgen. Waarom zijn we hier op aarde? Toeval, zeggen de weten schappers. Maar dat kan ik me eerlijk gezegd niet voorstellen. Als je alleen al kijkt naar scheikundige principes. Die zitten zo knap en zo logisch in elkaar. Dat zouden wij als mensen niet eens kunnen bedenken. En dat zou toeval zijn? Ik weet het dus niet. We kunnen als mens alleen maar proberen ons werk zo goed mogelijk te doen, onze verantwoordelijkheden te dragen en vooral 's nachts niet wakker te liggen van de vraag waarom we op aarde zijn." Lacht en zegt bemoedigend: "Geniet er maar van, want het leven kan heerlijk zijn!" 14 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 16