van m'n bed"-show geweest, waar ik niets mee had. Toch ben ik erin gestapt. Ik heb er nooit spijt van gehad De Tweede Kamer is als werkorganisatie ook zo apart. Er bestaat daar namelijk geen hiërarchie. Je hebt 149 collega's en daar moetje het mee doen. Dat was best even wennen voor me, toen ik als staatssecretaris aan de andere kant van de tafel kwam te zitten. Het aspect van de wetgeving vond ik heel bijzonder, maar aan het werken in een pyramidesysteem als een ministerie heb ik erg moeten wennen. Ik was gewend om te overleggen, om te brain-stormen. Uit het botsen der meningen en het zoeken naar com promissen ontstaat meestal vanzelf wel iets goeds. Zo deed ik dat in het begin dus ook met de ambtenaren op dat ministerie". Ze moet nog lachen bij de herinnering. "Ik had tijdens een overleg een idee op tafel gelegd en gezegd, dat ze dat maar als een "aftrap" moesten zien. Met de bedoe ling, dat daar iets uit zou gaan groeien. Hadden die ambtenaren klakkeloos dat eerste idee van mij uitge voerd! Ze kenden m'n taal en manier van werken niet. Dat was nogal verwarrend." Waar kijkt ze, wat haar politieke werk betreft, met tevredenheid op terug? "De imago-verbetering van het beroepsonderwijs", zegt ze meteen, "daar heb ik echt mijn steentje toe bijgedra gen. Vroeger was het beroepsonderwijs absoluut niet interessant. Terwijl het wèl het toegangskaartje tot de wereld van de arbeid en de beroepen was. Een groot deel van de lagere school-leerlingen ging naar de vroe gere ambachtsschool en de huishoudschool. De leer plicht ging toen maar tot 15 jaar, waardoor heel wat toenmalige jongeren ongediplomeerd van school kwa men. Nu is dat allemaal gelukkig veranderd en stromen velen door naar het middelbaar beroepsonderwijs. De leerlingen, die deze opleiding volgen, vinden meestal zeer snel een baan of studeren verder in het hogere beroepsonderwijs". Toekomst Nell Ginjaar blijft gewoon aan het werk. Ze is niet van plan te stoppen, alleen omdat ze boven de 65 is. "Dat zou toch zonde zijn van alle werkervaring, die ik heb opgedaan", zegt ze, "ik zie ook, dat er een samen leving aan het ontstaan is met steeds méér 65-plussers, die er absoluut geen zin in hebben om te stoppen met werken. Daar is maar één oplossing voor: flexibele pen sionering. Daar moeten we naar toe. Daar mag de poli tiek van nu z'n schouders onder zetten". Foto p. 13: United Photos de Boer bv; p. 16: Hobby Foto Ali; p. 17 (boven): Pieter Honhoff. Zeeuws Tijdschrift 17

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 19