Het land van Druk Yul Klooster in Bumtang (centraal Bhutan). Foto: C.M. Enthoven. Op de zuid-hellingen van de Himalaya, ingeklemd tussen China en India, ligt het boeddhistische ko ninkrijk Bhutan: het land van Druk Yul: de donde rende draak. Het land is bijna net zo groot als Zwit serland. Volgens de overlevering landde de heilige goeroe Rimpoche, schrijlings gezeten op een vlie gende tijger, op dejhomolhari-berg in de Paro-vallei om de geesten te bestrijden die het Bhutanese ko ninkrijk teisterden. In de boeddhistische cultuur in het koninkrijk passen animisme, dansen en ceremo niën waarin de god Bali wordt opgeroepen. Het be gin van deze cultuur ligt in een ver verleden: twaalf eeuwen terug. Het boeddhisme speelt een centrale rol in het leven van de mensen; de invloed is overal waarneembaar. In Bhutan leiden, op een totale bevol king van circa 680.000 mensen, naar schatting 20.000 monniken een kloosterleven. Met meditatie, kennis en toewijding proberen zij zich los te maken van het aardse leven. Zij zien ontwikkeling in de eer ste plaats als verrijking van de geest en het loslaten van het materiële. Tot op de dag van vandaag vormen de kloosters, Dzongs genaamd, het hart van het reli gieuze en politieke bestuur. Zo herbergt de grote kloosterburcht van de hoofdstad Thimphu het overheidsapparaat. Bhutan is een absolute monarchie zonder geschre ven grondwet, maar wel met een parlement. Tachtig procent van de regionale volksvertegenwoordigers wordt direct gekozen, vergelijkbaar met het distric tenstelsel in Groot-Brittanië. De overige twintig pro cent van de parlementsleden benoemt de koning. Onder hen zijn 10 monniken. De ministers zijn ver antwoording verschuldigd aan de koning. Hij kan ze ontslaan. Het koninkrijk is dus geen parlementaire democratie zoals Nederland. Bhutan is één van de weinige landen waar de na tuur nog vrijwel intact is, waar nog verschillende van de meest bedreigde diersoorten voorkomen, zoals sneeuwluipaarden, olifanten, en zo'n vijfhonderd vogelsoorten. De vorst wil het lang geïsoleerd geble ven koninkrijk nu deel uit laten maken van de mo derne wereld, echter met behoud van de ongerepte natuur en het diep gewortelde culturele erfgoed. heeft gehoord. Hij beheerste immers het Tibetaans. Er zijn echter geen aanwijzingen waaruit blijkt dat hij het koninkrijk ook daadwerkelijk bezocht heeft. We moeten bijna 250 jaar wachten voordat er di recte contacten tussen Bhutan en Zeeland komen. Het Zeeuwse Platform Duurzame Ontwikkeling is in 1992 begonnen met de '500 km Fietsactie' om een bijdrage te leveren aan een beter milieu. Deelnemers aan de actie gaan tussen 1 april en 1 oktober zo veel mogelijk op de fiets naar het werk. De inzet is dat ieder hierbij in totaal minimaal 500 kilometer haalt; vandaar de naam '500 km Fietsactie'. De 1660 deelnemers in 1995 hebben ruim 2,2 miljoen kilometers op de fiets afgelegd, wat ruim 37.000 voor de bouw van een kleine milieuvriende lijke waterkrachtcentrale voor Lhuntsi in Bhutan heeft opgebracht. Ook in 1997 is er in Zeeland voor Bhutan gefietst. Ecooperation, de stichting die in Nederland voor de uitvoering van de DOV's moet zorgen, heeft voor elke fietskilometer 1 cent neergeteld: totaal 22.000. Zeeuwse bedrijven en instellingen hebben hun fietsende medewerkers voor meer dan 15.000 gesponsord. De bouw van de 'Mini Hydel' is inmiddels begonnen en moet honderd huishoudens, een school, een Dzong, een klein ziekenhuis en een radiocommunicatiestation van stroom gaan voorzien. Kleine milieuvriendelijke water krachtcentrales moeten hout als brandstof vervangen en zo de uitstoot van C02 terugdringen. In oktober 1997 heeft de stichting Zeeuwind ter gelegenheid van zijn tienjarig bestaan 2.500 aan het waterkrachtproject ge schonken. Minister Wangchuck (rechts) met de voorzitter van Ecooperation, Frans Peters (links) en de heer Dorjee op het Middelburgse Abdijplein. September 1997. Foto: Jan Koeman. Twee ton terug Bhutan streeft naar een ontwikkeling die in evenwicht blijft met de natuur. Dit geldt zeker voor de ontwikke ling van de landbouw. De stichting Zeeuwse Vlegel doet hetzelfde. Temidden van de krachten binnen de mo derne landbouw met schaalvergroting en de nadruk op 20 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 22