J. McNeill Whistler, The Balcony, Amsterdam, ets, 1889. ontoegankelijke dandy met een scherpe tong die vijand noch vriend spaarde. Zijn boek The Centle Art of Making Enemies 1890) heeft daar zeker toe bijgedragen. Een overzichtstentoonstelling van zijn werk in 1892 bracht eindelijk erkenning in Engeland; kort daarop ver huisde hij met zijn vrouw naar Parijs. In 1888 was hij ge trouwd met Beatrice Philip, de jonge weduwe van de architect E.W. Godwin. Zij is van grote betekenis voor Whistier geweest; de schok van haar dood in 1896, een jaar na hun terugkeer uit Parijs, is hij niet te boven gekomen. Zijn gezondheid ging achteruit en zijn verbit tering nam toe, maar tot zijn dood in juli 1903 is hij on afgebroken blijven werken. Prachtige schilderingen zijn er de stille getuigen van. Het land van Rembrandt Soms waren het exposities van zijn werk, die Whistier naar Nederland voerden. In het najaar van 1863 werden twaalf etsen uit zijn Thames- serie tentoongesteld in Den Haag en met een gouden medaille bekroond. Whistier was opgetogen over deze onderscheiding 'door het land van Rembrandt'. In 1864 bracht hij een bliksembezoekje aan ons land ter gelegenheid van een tentoonstelling in Rotterdam waar werk van hem hing. Daarna duurde het tot de jaren tachtig, tot na zijn ver blijf in Venetië, voor hij weer naar Nederland kwam. In 1882 bezocht hij het Frans Halsmuseum in Haarlem en maakte hij een reeks aquarellen in Amsterdam Nocturnes d'Amsterdam). Daarvan kwam pas onlangs, in een Amerikaanse particuliere collectie, de aquarel Snow te voorschijn die vanuit een bijzondere invalshoek een beeld geeft van het nog ongedempte Rokin richting het Arti et Amicitiae-gebouw. Uit 1884 en 1887 dateren Whistiers sfeervolle tekeningen, aquarellen en etsen van Dordrecht en omgeving. Hoogtepunt van de tentoonstelling in het Rijksmu seum was de Amsterdam Set, een reeks van twaalf etsen die Whistier tijdens een bezoek van ruim twee maanden in het najaar van 1889 maakte. De Nederlandse Etsclub had de kunstenaar uitgenodigd te exposeren op de derde tentoonstelling van de club die in Den Haag werd gehouden. Whistier was er vertegenwoordigd met Zeeuws Tijdschrift Tl

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 29