Wat in de grond zit, zit daar goed "De eerste archeologen waren eigenlijk een soort schatgravers. Hoorden ze bijvoorbeeld over een Romeinse periode in een bepaald gebied, dan besloten ze: oké, we gaan die Romeinse tijd boven water halen. Er is inmiddels -in Nederland- al éénderde van het bodemarchief verdwenen door ondeskundig gegraaf en dat is natuurlijk doodzonde", zegt archeologe drs Ellen Vreenegoor (39) en zij kan het weten. 1NGRID RUSSEL Als kind speurde ze al naar scherven op de vuilnisbelt, in 1980 deed ze haar eerste opgraving als amateur archeologe en in 1984 is ze dan ook echt archeologie gaan studeren. Na haar studie werd ze archeologe in de provincie Overijssel, toen volgde Limburg en nu Zee land. Hoewel, eigenlijk ligt dat ook al weer achter haar, want ze is sinds 1 september jongstleden (gedeeltelijk) rijksarcheologe voor de provincie Noord-Brabant. Het andere deel besteedt ze aan beleidsmatige zaken in Zeeland. "En dat is echt nodig", zegt ze. "Eerst ging het zo: er werd ergens gebouwd, de archeoloog ging kijken -rende als het ware achter de bouwkraan aan- en als ie geluk had mocht ie nog even in de bouwput graven en een paar foto's maken. Het Rijk betaalde al dat onge coördineerde gegraaf. Dat kon zo niet langer. Daarbij komt dat er tegenwoordig ook veel meer in de grond wordt gebouwd, vroeger meer er bovenop. Daarom moet er nu véél vooroverleg plaatsvinden: milieu-effect rapportages waarbij ook wordt gekeken naar de cultuur historie, overleg met de verantwoordelijk gedepu teerde, aandacht voor de archeologische monumenten zorg (wordt een belangrijk onderdeel) en afstemming van het beleid. Ik vind dat provincies een eigen beleid moeten ontwikkelen op archeologisch gebied. Als het Rijk nou zorgt voor het nationaal belang, de provincie voor het provinciaal belang en de gemeente voor haar eigen belang, dan komen we er wel. Ik zeg altijd: het is jullie verleden, daar moet je wel een beetje zuinig op zijn. Bovendien zullen we zoveel mogelijk meepraten over nieuwe bestemmingsplannen, zelfs voordat wordt bepaald waar werkelijk gebouwd gaat worden. We pro beren er in ieder geval invoed op uit te oefenen, want wat heb je aan al die oude rotzooi, als er geen beleid is. Wat moetje dan, als er weer iemand voor je neus staat met een oude potscherf?" Historisch Huis We spreken elkaar in het onderkomen van het Provin ciaal Depot voor Bodemvondsten aan de Balans in Mid delburg, dat overigens zelf ook wel aan vernieuwing toe is. Alles ziet er oud en versleten uit, lappen stof hangen uit sommige stoelen en volgens een medewerker is de electrische bedrading ook niet helemaal zoals die zou moeten zijn. Maar er gloort hoop. Het is de bedoeling dat er begin 1999 een 'Historisch Huis' wordt ingericht. Naar passende woonruimte wordt nog gezocht. Ellen Vreenegoor: "Het moet een soort steunpunt worden Zeeuws Tijdschrift 31

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 33